21 aplikací pro Android infikovaných adwarem, nemáte je také?

Vědci z ESET Security sledovali celkem 21 aplikací infikovaných adwarem v chytrých telefonech Google Play Store pro Android. Uvádí se, že postižené programy byly staženy milionkrát a špehovaly uživatele.

Díky své otevřenosti přináší operační systém Google Android, který je populární v chytrých telefonech, řadu výhod, ale v některých případech také ukazuje jeho zranitelnost vůči škodlivému softwaru. Jak oznámila slovenská bezpečnostní společnost ESET (prostřednictvím TechCrunch), jejich výzkumný tým objevil 21 aplikací, které se staly součástí tzv. Adware kampaně. Mezi nejoblíbenější z infikovaných programů patří zejména aplikace jako Video Download Master, Ringtone Maker Pro, SaveInsta a Tank Classic. Celkově odborníci hovoří o osmi milionech postižených uživatelů systému Android, kteří přicházejí do styku se softwarem.

Přehled aplikací

Uživatelé jsou obléháni a sledováni reklamou
Známý je adware uznávaný jako „Android / AdDisplay.Ashas“ s opakovaně zobrazovanou celoobrazovkovou reklamou, kterou uživatel nemůže potlačit. Ale to není všechno, navíc aplikace na pozadí čtou různá uživatelská data. Kromě informací o smartphonu a verzi Android se mimo jiné načítají nainstalované aplikace a přenáší se stav, zda zařízení umožňuje instalaci softwaru ze zdrojů třetích stran. Ten by mohl zajistit, že v budoucnu bude možné do zařízení nainstalovat další malware.

Aby bylo obtížné odstranit infikované aplikace, je ikona aplikace v přehledu programu často skryta nebo v tomto bodě umístěna pouze s odkazem. Je také hlášeno maskování reklam jako „oficiálních“ reklam Google nebo Facebook. Lukas Stefanko, výzkumník malwaru společnosti ESET, řekl: „Tým Google Security odstranil všechny aplikace poté, co jsme ohlásili, ale tyto aplikace jsou stále k dispozici v některých obchodech s aplikacemi třetích stran.“

Autor: Lukáš

Zdroj: ESET Security/ Lukas Stefanko

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.