Trumpova cla na Čínu hrozí „nevratnou“ újmou mnoha americkým podnikům

Rozhodnutí Trumpovy administrativy uvalit 145% cla na čínský dovoz způsobuje otřesy v globálních dodavatelských řetězcích, protože americké společnosti napříč odvětvími ruší objednávky, opouštějí nákladní dopravu a připravují se na rozsáhlá narušení. Zatímco technologickým produktům, jako jsou iPhone, osobní počítače a čipy, byla udělena úzká výjimka, naprostá většina podniků čelí rostoucím nákladům a ochromení provozu.
„V souvislosti s obchodem v Číně je téměř vše pozastaveno,“ řekl Alan Baer, generální ředitel společnosti OL USA. Nejistota spojená s cly vedla k nárůstu počtu zrušených přeprav a zrušených rezervací, zejména v odvětvích, jako je nábytek, hračky, oděvy, obuv a sportovní vybavení.
Logistika v nejistotě: Zpracování nákladu a celní skladování
V reakci na nová cla používají odesílatelé triky, jako je celní skladování, pomalá přeprava a obchodní zóny, aby se vyhnuli vyšším nákladům. Ty umožňují, aby zboží vstoupilo do USA bez okamžitého placení poplatků. Někteří z nich dokonce během cesty na volném moři udělají další krok a zboží přebalí nebo přeznačí, aby náklady na clo odsunuli.
Přední přepravní společnost Maersk uvedla, že cla si vynutí velké změny na amerických trasách. Společnost uvedla, že to vyvolá „masivní restrukturalizaci všech linkových služeb do Severní Ameriky“. Varovala také klienty, že menší počet objednávek a případné poplatky za lodě vyrobené v Číně způsobí zpoždění v řádu měsíců.
„A bude trvat měsíce, než se tento nepořádek vyřeší, přičemž v následujících měsících dojde k přetížení a nárůstu přepravních sazeb,“ uvedla společnost Maersk v aktualizaci pro klienty. Nejasná celní pravidla krizi ještě zhoršují. Pracovníci přístavů tvrdí, že o opuštěném zboží často nevědí a pravidla se liší. Podle dohody New York Terminal Conference Agreement, pokud zboží zůstane déle než 30 dní, může ho přístav prodat, aby zaplatil poplatky za zpoždění. Kdo za to může, závisí na přepravních podmínkách. Pokud odesílatel neodešle kupujícímu konosament, je na vině odesílatel.
„Současné okolnosti jsou bezprecedentní,“ řekl Karsten Kildahl, obchodní ředitel společnosti A.P. Moller-Maersk.
Co se děje s opuštěným nákladem
Odesílatelé často zasílají celním orgánům USA „dopis o opuštění nákladu“, který umožňuje prodej nebo dražbu nákladu. Peníze pokryjí náklady, jako je skladování, a pokud jsou nějaké navíc, připadnou přístavu. Část nákladu putuje do skladů, část zůstává na prodej. Firmy jako FR8 Auctions, JS Cargo a Merchandise USA nakupují ponechané zboží a prodávají je v obchodech nebo online.
Americká cla na dovoz z Číny jsou však poměrně smutná, hlavně pro malé značky, z nichž mnohé nemohou nepředvídatelné a zvýšené dovozní náklady absorbovat. „Vzhledem k neúměrně vysokým clům na dovoz z Číny do USA nemá mnoho společností jinou možnost než zrušit objednávky,“ uvedl Stephen Lamar, generální ředitel Americké asociace pro oděvy a obuv. „To není riziko ani zátěž, kterou by malé podniky mohly unést.“ Varoval, že nestálost povede k okamžitým ztrátám prodeje a nedostatku výrobků. „Prodloužení pauzy v obchodní válce na dovoz z Číny do USA je nutné nyní, než budou škody nevratné,“ dodal Lamar.
Přesun do jihovýchodní Asie není stříbrnou kulkou
Některé firmy se pokoušejí přesunout výrobu do Vietnamu nebo Indie, ale přechod je pomalý a nákladný, zejména v případě složité výroby. „Zboží s vyšší marží a techničtější zboží, jako je elektronika, strojní zařízení, zdravotnické vybavení a léčiva, nelze snadno přesunout,“ uvedl Alan Murphy, generální ředitel společnosti Sea-Intelligence. Poznamenal, že tito výrobci přezkoumávali zásobování součástkami a snižovali zásoby, ale nyní čelí nesplnitelným časovým lhůtám.
„Největší obavy zde vzbuzuje naprostá nejistota ohledně skutečné konečné hry Trumpovy administrativy,“ řekl Murphy. „Pokud administrativa skutečně sleduje cíl reindustrializace USA, pak musí být jasný dlouhodobý plán pro cla.“ Kritizoval „jo-jo taktiku každodenních změn celních sazeb“ a označil ji za destabilizující pro podniky i investory.
Snad největším problémem je absence jasného politického směru. Murphy uvedl, že žádný čínský výrobce, s nímž jeho firma hovořila, neuvažuje o přesunu do USA, částečně kvůli nepředvídatelnosti politiky. Podle společnosti Maersk mnoho přepravců prozatím zaujímá přístup „počkej a uvidíš“. Společnost uvedla, že klienti napříč její globální sítí udržují nízkou úroveň zásob a zároveň se snaží být flexibilní – což je křehká pozice, protože obchodní válka se vleče a její řešení je v nedohlednu.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: cnbc.com, edition.cnn.com