Je to oficiální: NASA potvrdila, že sluneční soustavou prolétá nový mezihvězdný objekt

Astronomové ve středu potvrdili objev mezihvězdného tělesa, které se řítí naší Sluneční soustavou, teprve třetího, které kdy bylo spatřeno, ačkoli vědci předpokládají, že jich může být mnohem více. Hvězdný návštěvník, kterého Centrum pro malé planety Mezinárodní astronomické unie označilo jako 3I/Atlas, je pravděpodobně největší dosud objevenou planetou. Byla klasifikována jako kometa.
„Skutečnost, že vidíme určitou rozmazanost, naznačuje, že se jedná spíše o led než o horninu,“ řekl agentuře AFP Jonathan McDowell, astronom z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Objekt původně známý jako A11pl3Z, než se potvrdilo, že je mezihvězdného původu, nepředstavuje pro Zemi žádnou hrozbu, uvedl Richard Moissl, vedoucí oddělení planetární obrany Evropské kosmické agentury.
„Proletí hluboko Sluneční soustavou a proletí těsně za oběžnou dráhou Marsu,“ ale do naší sousední planety nezasáhne, uvedl. Nadšení astronomové stále upřesňují své výpočty, ale zdá se, že objekt se přibližuje rychlostí více než 60 kilometrů za sekundu.
To by znamenalo, že na rozdíl od komet a asteroidů, které všechny pocházejí ze sluneční soustavy, není vázán na dráhu Slunce. Její trajektorie také „znamená, že neobíhá kolem naší hvězdy, ale přichází z mezihvězdného prostoru a odlétá opět tam,“ řekl Moissl. „Domníváme se, že tyto malé ledové koule pravděpodobně vznikají v souvislosti s hvězdnými systémy,“ dodal McDowell. „A když kolem nich projde jiná hvězda, zatáhne za ledovou kouli a uvolní ji. Ta se rozptýlí, putuje galaxií a teď právě prochází kolem nás.“
Objekt poprvé objevil v úterý havajský průzkum ATLAS financovaný NASA, napsal americký astronom David Rankin na sociální síti Bluesky. Profesionální i amatérští astronomové z celého světa pak prošli data z minulých teleskopů a vysledovali její trajektorii nejméně do 14. června. Podle Moissla se v současnosti odhaduje, že objekt je široký zhruba 10-20 kilometrů, což by z něj činilo největšího mezihvězdného vetřelce, který byl kdy objeven. Objekt by však mohl být menší, pokud je tvořen ledem, který odráží více světla. „Až do konce října bude jasnější a blíže ke Slunci a pak bude pozorovatelná (dalekohledem) až do příštího roku,“ řekl Moissl.
Náš třetí návštěvník
Je to teprve potřetí, co lidstvo zaznamenalo objekt, který vstoupil do Sluneční soustavy z hvězd. První, ‚Oumuamua, byl objeven v roce 2017. Byl tak zvláštní, že přinejmenším jeden významný vědec nabyl přesvědčení, že se jedná o mimozemské plavidlo, i když to bylo následně dalším výzkumem vyvráceno.
Náš druhý mezihvězdný návštěvník, 2I/Borisov, byl spatřen v roce 2019. Mark Norris, astronom z britské University of Central Lancashire, řekl agentuře AFP, že nový objekt se podle všeho „pohybuje podstatně rychleji než další dva námi dříve objevené extrasolární objekty“.
Objekt se v současné době nachází zhruba ve vzdálenosti Jupiteru od Země, uvedl Norris. Litoval, že ve středu večer nebude moci objekt pozorovat svým dalekohledem, protože je v současné době viditelný pouze na jižní polokouli. Norris poukázal na model, podle něhož by v daném okamžiku mohlo sluneční soustavou prolétat až 10 000 mezihvězdných objektů, i když většina z nich by byla menší než nově objevený objekt.
Pokud je to pravda, naznačuje to, že nově zprovozněná observatoř Vera C. Rubin v Chile by mohla brzy nacházet tyto slabé mezihvězdné návštěvníky každý měsíc, řekl Norris. Moissl uvedl, že není možné vyslat do vesmíru misi, která by nový objekt zachytila.
Přesto tito návštěvníci nabízejí vědcům vzácnou příležitost studovat něco mimo naši Sluneční soustavu. Pokud bychom například na takovém objektu objevili prekurzory života, jako jsou aminokyseliny, poskytlo by nám to „mnohem větší jistotu, že podmínky pro život existují i v jiných hvězdných systémech,“ řekl Norris.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: sciencealert.com, bsky.app, sciencealert.com