Americká vláda dala Huawei dalších 90 dní!

USA vydalo 90denní prodloužení živnostenského oprávnění čínskému elektronickému gigantu Huawei od 18. listopadu, což mu umožnuje pokračovat v obchodování s americkými společnostmi v omezeném množství jako doposud. Zpráva agentury Reuters v pátek uvedla, že se očekávalo počáteční prodloužení o dva týdny. Nová zpráva organizace New York Times však podle anonymního zdroje uvedla, že potvrzení o prodloužení o 90 dní údajně přišlo již o víkendu.

Americká vláda přidala Huawei do své hospodářské černé listiny již v květnu a uvedla obavy z narušení národní bezpečnosti. Americké ministerstvo obchodu však společnosti Huawei umožnilo v srpnu pokračovat v nákupu amerického zboží (pouze omezeně) a konečný termín končil dnes, tedy 18. listopadu. Prodloužení musí být ještě oficiálně oznámeno, zatímco Huawei a ministerstvo obchodu USA odmítly komentovat tyto zvěsti.

Huawei VS USA


Oficiální prohlášení umožňující společnosti Huawei pokračovat v podnikání s americkými společnostmi je z důvodu pomoci venkovským operátorům. Pokud by USA smlouvu neprodloužila, celý americký venkov by byl náhle bez pokrytí mobilní sítě. Většina menších společností používá zařízení od Huawei a ZTE k udržení nízkých nákladů. Vláda nechce vyvíjet tlak na tyto menší operátory, kteří se již snaží nabídnout bezproblémovou konektivitu ve venkovských oblastech. Wilbur Ross, obchodní tajemník, vydal v pátek prohlášení společnosti Fox Business Network, v němž tvrdí, že někteří venkovští operátoři spoléhají na Huawei pro připojení 3G a 4G. Zavedení trvalého zákazu Huawei naruší telefonní služby ve venkovské Americe.

Vývoj nastává v době, kdy se obchodní válka mezi Amerikou a Čínou blíží k prvnímu výročí. Není žádným tajemstvím, že vláda USA plánuje prodloužit Huawei jeho utrpení, protože je to obrovská vyjednávací páka ve své obchodní válce s Čínou. Ačkoli Huawei není oficiální součástí vyjednávání, očekává se, že americká vláda bude udržovat páky na společnosti, alespoň do doby, než bude dokončena fáze 1 vyjednávání.

Donald Trump



Americký generální prokurátor William Barr ve svém prohlášení minulý týden řekl: „ZTE a Huawei nelze důvěřovat“, proto podpořil návrh, který americkým bezdrátovým operátorům zakazuje používat vládní fond ve výši 8,5 miliard USD na nákup služeb nebo vybavení od čínského dua. Prezident Donald Trump v květnu podepsal rozsáhlou smlouvu, která americkým společnostem zakazuje nakupovat telekomunikační zařízení od společností, které představují hrozbu pro národní bezpečnost. Americké ministerstvo obchodu bylo pověřeno, aby do poloviny října předložilo plán vymáhání, ale to ještě není zveřejněno.

Obchodní oddělení také zvažuje přes 200 žádostí o udělení individuálních licencí americkým společnostem, které jim umožní prodávat komponenty společnosti Huawei.

Autor: Lukáš

Zdroj:GizmoChina

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.