Americký zákaz je „neúčinný“. Proto USA hledá jiné způsoby, jak Huawei ublížit

USA a Huawei jsou ve sporu kvůli více problémům, než se může zdát. Tyto problémy vedly k dočasnému zákazu Huawei. Doposud bylo podnikání chytrých telefonů společnosti Huawei celkem v pořádku a zdá se, že americký zákaz měl na společnost malý nebo dokonce žádný dopad. Navzdory pokusům USA přesvědčit své spojence o zákazu Huawei se zdá, že se čínský výrobce buduje své sítě spokojeně dál. Zdá se, že současný zákaz Huawei v USA je „neúčinný“. Nyní USA hledají jiné způsoby, jak Huawei ublížit.

Donald Trump

Podle agentury Reuters administrace Donalda Trumpa zvažuje výrazné změny amerických předpisů. Tyto změny jí umožní zabránit výrobcům čipů, včetně TSMC (tchajwanská společnost), aby dodávali produkty do Huawei. Na schůzkách tento a příští týden jsou v plánu nová omezení obchodování s Huawei v Číně jednou z několika možností, jak postupovat. Jeden zdroj řekl, že zákaz prodeje procesorů je v současné době v návrhu, ale zatím není schválen.

Jiný zdroj uvedl: „jejich účelem je zajistit, aby Huawei neměl žádný zdroj procesorů, které by mohl používat.“

Budou USA moci v tomto směru Huawei ublížit?

Huawei je v srdci americké a čínské bitvy o globální technologickou dominanci. USA se snaží přesvědčit své spojence, aby vyloučili jejich zařízení ze sítí 5G z důvodu, že jeho zařízení může představovat bezpečnostní rizika. Čínský výrobce obvinění opakovaně popřel.

Za účelem poškození dodavatelského řetězce čipů čínských výrobců upraví příslušná americká oddělení pravidla pro přímé zahraniční produkty. Nový zákon bude zahrnovat výrobky vyrobené v zahraničí, které zčásti používají americkou technologii nebo software v rámci americké regulační působnosti.

Podle návrhu vláda USA přinutí zahraniční společnosti používající zařízení na výrobu čipů v USA, aby před poskytnutím produktů čínskému výrobci získaly americkou licenci. Jedná se o významné rozšíření kontrolní síly vývozu a mohlo by to rozhněvat americké spojence v USA.

Ministerstvo obchodu USA odmítá tento návrh komentovat

Mluvčí obchodního oddělení však uvedl, že „USA jsou nadále znepokojeny s Huawei“. Znovu však opakuje, že jeho nedávná rozhodnutíí vůči čínskému výrobci zůstávají na stole.

Huawei ani TSMC se zatím k situaci nevyjádřilo. Zpráva zveřejněná společností China Everbright Securities v loňském roce ukázala, že většina výrobců čipů se spoléhá na zařízení vyrobená americkými společnostmi, jako jsou KLA, Lam Research a Applied Materials. A deník Everbright Securities napsal: „Čína nemá žádnou výrobní linku, která používá pouze zařízení vyrobené v Číně, takže je obtížné vyrobit jakoukoli čipovou sadu bez amerického vybavení.“

Autor: Lukáš

Zdroj:ITHome

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.