Apple a Huawei představí v roce 2020 první 5 nanometrový procesor

Zatímco společnost Intel se stále snaží hromadně vyrábět čipy maximálně o 10 nanometrech a uspokojit poptávku po svých 10 a 14 nanometrových procesorech, tak TSMC je pravděpodobně o dva kroky napřed. Do začátku roku 2020 by měla být schopna vyrábět už 5 nanometrů SoC.

Tchajwanská průmyslová služba DigiTimes, citující zdroje z bezprostřední blízkosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), největšího dodavatele na světě pro polovodičové výrobky, oznámila, že společnost má v úmyslu začít na začátku roku 2020 vyrábět procesory s pouze pěti nanometry v strukturální velikosti ve velkém množství.

Začátek hromadné výroby v měřítku 5nm je v současné době plánován na jaro 2020 TSMC. Konkrétně začátek výroby ve velkém množství od března nebo dubna příštího roku. Oficiálně skupina právě zopakovala, že chtěla začít masově vyrábět 5nm procesory v první polovině roku 2020, ale dosud neposkytla žádné podrobnosti.

Mezitím se TSMC již pokouší položit základy pro ještě menší čipové struktury a již nyní vyvíjí své interní vývojové a výzkumné zdroje na další úroveň v závodě pro menší a menší polovodiče. Práce na čipech, které mají pouze tři nanometry o šířce struktury, tedy údajně již běží plnou rychlostí, zatímco současně je třeba zaznamenat „pokrok“ na cestě k čipy o 2 nanometrech.TSMC se při výrobě 5-nanometrových čipů stále více spoléhá na tzv. Technologii Extreme Ultra Violet Technology (EUV), která umožňuje přenášet návrhy čipů s tak malou strukturální šířkou. Současně společnost staví novou továrnu na na jižním Tchaj-wanu. Tento tzv. Fab 18 by měl začít v roce 2020 komerční výrobou 5nm čipů. V současné době již probíhá zkušební výroba takových procesorů, aby se odstranily výrobní nedostatky a zajistil se vysoký výnos.

Jako první zákazník 5-nanometrových SoCs TSMC se ve zprávě z Tchaj-wanu výslovně zmiňuje Apple a čínský gigant Huawei, jehož chipmaker HiSilicon, stejně jako výrobci iPhone, spoléhá na výrobu v TSMC.

Autor: Lukáš

Zdroj: WinFuture

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.