Bitcoin vystřelil na novou rekordní hodnotu přes 70 000 dolarů, odpůrcům začínají praskat žilky

Bitcoin
Autor: WorldSpectrum / Zdroj: Pixabay

Bitcoin, nejpopulárnější kryptoměna na světě, opět upoutal pozornost investorů i nadšenců, když nedávno vystoupal na nové historické maximum. V tomto bodě překonal magickou hranici 70 000 dolarů. Tento pozoruhodný milník znovu rozvířil diskuse o budoucnosti digitálních měn a jejich potenciálním dopadu.

Během včerejšího velmi volatilního obchodování bitcoin krátce vzrostl na rekordní hodnotu 70 105 USD. Je to poprvé, co tato přední kryptoměna překonala hranici 70 000 USD. Digitální měna si však tento růst nedokázala dlouho udržet. O několik hodin později rychle klesla na 68 317,72 USD.

Vzestup bitcoinu:

Vzestup bitcoinu na více než 70 000 dolarů nebyl ničím výjimečným. Od svého založení v roce 2009 neznámou osobou nebo skupinou osob pod pseudonymem Satoshi Nakamoto zažil Bitcoin značnou volatilitu, ale zároveň prokázal pozoruhodnou odolnost. Nedávný nárůst na více než 70 000 USD představuje významný milník ve vývoji tohoto digitálního aktiva.

Agentura Reuters uvedla, že v posledních několika týdnech do burzovně obchodovaného fondu (ETF) Bitcoin přitekly miliardy dolarů. Trh získává určitou podporu také díky prognóze, která počítá s upgradem blockchainové platformy Ethereum. Ta je základem etheru, druhé největší kryptoměny. Výkyvy u bitcoinu byly v poslední době intenzivní. V úterý dosáhla digitální měna rekordní hodnoty, ale poté prudce klesla pod úroveň 60 000 dolarů. Uvedla to agentura Reuters:

Schválení 11 spotových bitcoinových ETF americkou Komisí pro cenné papíry a burzy koncem ledna znamenalo pro toto odvětví zlomový okamžik, který následoval po 18měsíční kryptozimě sužované řadou významných firemních bankrotů a skandálů. Dokonce i institucionální investoři, kteří se kdysi kryptoměnám vyhýbali kvůli jejich prudkým a divokým pohybům, začali dlouhodobě do této kryptoměny investovat peníze, což by podle analytiků mohlo pomoci udržet poslední etapu této divoké jízdy.

Podle statistik LSEG získalo 10 největších amerických spotových bitcoinových fondů 2,2 miliardy dolarů v čistých tocích, přičemž iShares Bitcoin Trust (IBIT.O) společnosti BlackRock získal téměř 2 miliardy dolarů. Nedávné nadšení kolem bitcoinu se rozšířilo i na další digitální tokeny, zejména ether, který je z hlediska celkové tržní hodnoty druhý za bitcoinem a od začátku roku vzrostl o více než 60 %.

Faktory způsobující nárůst

K jeho raketovému vzestupu na více než 70 000 dolarů přispělo několik klíčových faktorů. Jedním z hlavních faktorů je rostoucí adopce ze strany institucí. Velké finanční instituce a společnosti projevují o bitcoin jako o uchovatele hodnoty a zajištění proti inflaci stále větší zájem. Tato institucionální podpora výrazně zvýšila důvěryhodnost a legitimitu bitcoinu v očích tradičních investorů. K náhlému růstu přispěla také poptávka investorů po nových amerických spotových kryptoměnových produktech a očekávání poklesu globálních úrokových sazeb.

Dalším faktorem, který podporuje jeho prudký růst, je rostoucí zájem drobných investorů. Drobní investoři, které láká potenciál vysokých výnosů a kouzlo decentralizovaných financí, se do bitcoinu hrnou ve stále větším počtu. Tento příliv retailového kapitálu dodal bitcoinu další impuls k vzestupu.

Také makroekonomické faktory, jako jsou obavy z inflace, geopolitická nejistota a uvolněná měnová politika centrálních bank, sehrály svou roli v příklonu investorů k alternativním aktivům, jako je Bitcoin. Bitcoin je jako konečné aktivum s omezenou nabídkou 21 milionů mincí vnímán jako pojistka proti devalvaci měny a hospodářské nestabilitě.

Důsledky pro trh s kryptoměnami

USD má významné důsledky pro širší trh s kryptoměnami. Prudký nárůst jeho ceny vyvolal obnovený zájem o další digitální aktiva, což vedlo k širší rallye v celém prostoru kryptoměn. Altcoiny neboli alternativní kryptoměny také zaznamenaly nárůst cen, protože investoři hledají příležitosti i mimo Bitcoin.

Jeho vzestup na nová rekordní maxima navíc přinesl zvýšenou pozornost ze strany regulačních orgánů a tvůrců politik. S tím, jak kryptoměny nadále získávají mainstreamové přijetí a akceptaci, vznikají regulační rámce, které řeší obavy týkající se ochrany investorů, manipulace s trhem a finanční stability. Vyvíjející se regulační prostředí bude hrát klíčovou roli při utváření budoucí trajektorie kryptoměn, jako je bitcoin.

Čeká nás zajímavá budoucnost

Závěrem lze říci, že nedávný nárůst bitcoinu na více než 70 000 dolarů představuje významný milník ve vývoji digitálních měn a odráží rostoucí přijetí a akceptaci kryptoměn po celém světě. Tento pozoruhodný úspěch podtrhuje odolnost bitcoinu a jeho postavení jako uchovatele hodnoty a zajištění proti ekonomické nejistotě.

Faktory, které způsobily raketový vzestup bitcoinu, včetně přijetí institucionálními investory, zájmu drobných investorů a makroekonomické dynamiky, zdůrazňují složitou souhru mezi tradičními financemi a nově vznikajícími digitálními aktivy. Vzhledem k tomu, že bitcoin si i nadále získává pozornost investorů i regulačních orgánů, slouží jako zvěstovatel pro širší trh kryptoměn a odráží vyvíjející se prostředí globálních financí.Důsledky vzestupu bitcoinu přesahují jeho cenové pohyby a formují diskuse o regulačních rámcích, dynamice trhu a chování investorů. Vzhledem k tomu, že se regulační orgány a tvůrci politik orientují v problémech a příležitostech, které kryptoměny představují, bude pro zajištění ochrany investorů a integrity trhu zásadní vypracovat jasné a komplexní regulační pokyny.

Cesta bitcoinu k novým rekordním hodnotám ukazuje transformační potenciál technologie blockchain a zdůrazňuje potřebu pokračujícího dialogu, inovací a spolupráce v rámci ekosystému kryptoměn. S tím, jak se vyvíjí prostředí digitálních měn, zůstává Bitcoin v popředí a podněcuje rozhovory o budoucnosti financí a demokratizaci globálních ekonomických systémů.

S rostoucí cenou kryptoměn se opět probouzí odpůrci této technologie. Stále častěji se volá po regulaci, omezení, případně přímému úplnému zákazu kryptoměn po celém světě. Jako hlavní opěrné body odpůrci uvádí: nekontrolovatelná spotřeba energie, nebezpečná uhlíková stopa nebo zbytečné plýtvání drahocennými surovinami na výrobu těžebních strojů. Jak se celá situace bude vyvíjet v budoucnu ohledně odpůrců kryptoměn je prozatím ve hvězdách. Na jaké straně stojíte vy? Dejte nám vědět do komentářů.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: cnbctv18.com, reuters.com

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hodnocení: 4

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *