Bojí se snad? Spojené státy zakazují dodávky 14nm čipových zařízení do Číny

Spojené státy
Sídlo společnosti Huawei / Zdroj fotografie: depositphotos

V roce 2020 začal být Huawei sankciován a s ním i celá Čína. Poslední dobou se nic neměnilo, ale nyní Spojené státy zase udeřují a to tvrdě. Nedávná odhalení nezávislých odborníků donutily ochránce amerických zájmů, aby se znovu podívali na problém exportu pokročilých technologií ze Spojených států. Odborníci totiž uvedli, že čínská společnost SMIC úspěšně dokázala otestovat novou 7nm procesní technologii výroby čipů. To Spojené státy vystrašilo. Omezení vývozu zařízení se stalo rozsáhlejším, jelikož už platí i na 14nm procesní technologii. Dříve se omezení týkalo pouze „tenčích“ technologických procesů.

V tuto chvíli platí to, že současná americká nařízení o kontrole vývozu omezují dodávky do Číny jakéhokoli zařízení nebo technologie amerického původu, která splňují určitá kritéria, i když půjde o dodávky z třetích zemí, jako je třeba Japonsko. Dříve se omezení vztahovalo pouze na 10nm technologii, nyní, jak uvádí zpravodaj Bussines Korea, se americké úřady rozhodly rozšířit omezení na procesní 14nm technologii. Společnost SMIC již loni zahájila sériovou výrobu 14nm čipů, ale v nových podmínkách může mít potíže s dalším rozšiřováním linek.

Celá tato situace může hrát do karet jihokorejským výrobcům paměťových čipů v Číně, kteří používají vyspělejší než 14nm litografii. Nicméně, pokud v budoucnu začnou americká omezení ovlivňovat starší technologické procesy, tak by to mohlo znamenat značné komplikace pro život Samsungu a SK Hynix. Další z amerických zákazů by mohl omezit rozvoj čínského polovodičového průmyslu, takže by i z tohoto mohli těžit jihokorejští výrobci.Podle některých mohou dlouhodobé výhody pro korejský polovodičový průmysl pocházet z amerických inspekcí v Číně. Kim Yang-jae, akciový analytik, uvedl, že pro korejské výrobce čipů jsou americké kroky v blízké budoucnosti nepříznivé, ale z dlouhodobého hlediska dobré. Dokonce i Apple zvažoval, že by začal používat procesory čínských společností, ale to se zdá být v blízké budoucnosti nepravděpodobné. Mezi Čínou a Jižní Koreou je pořád velký technologický rozdíl v paměťovém sektoru, ale ten se neustále ztenčuje, čehož si jsou Spojené státy s Jižní Koreou dobře vědomi.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.