Čína má eso v rukávu. Apple chce vyrábět 3nm čipy v USA, ale čínské společnosti to můžou celé zatrhnout

Apple
Zdroj: Apple

Mnozí by mohli Trumpa nenávidět za jeho indolentní politiku vůči mnoha věcem. Co však jeho administrativa udělala dobře, bylo zaměření na americkou výrobu polovodičů. Výsledkem bylo, že přední světová slévárna TSMC otevřela ve Phoenixu v Arizoně závod na výrobu čipů. První výroba má být zahájena již v roce 2024. Apple a TSMC jednají o přesunu 3nm výroby čipů do USA.

První 3nm čipy se začnou dodávat letos

Pro ty, kteří nevědí, tak menší výrobní proces nabízí více tranzistorů v SoC. To má za následek vyšší výkon a více operací za sekundu. Předtím byly jedinými společnostmi, které inovovaly v oblasti výrobních procesů, Samsung a TSMC. Ale 4nm výrobní proces společnosti Samsung způsobuje značné zahřívání čipu. V důsledku toho všichni ti výrobci čipů, kteří používají 4nm proces, přešli k TSMC. Samsung se rozhodl tento proces vynechat a zapracovat na 3nm. V důsledku toho korejská společnost brzy vydá 3nm čipy. Naproti tomu TSMC zahájí výrobu 3nm A17 Bionic pro iPhone 15 Pro a iPhone 15 Ultra až v příštím roce.

Podívejme se na předchozí čipy společnosti Apple využívající různé výrobní postupy. iPhone 11 byl vybaven čipem Apple A13 Bionic. Ten používal 7nm proces od společnosti TSMC. V roce 2019 8,5 miliardy tranzistorů vyrobených všemi způsoby použití wow. Letos Apple oznámil model iPhone 14 Pro s procesem A16 Bionic. Ten používá vylepšený 5nm proces společnosti TSMC (neboli 4nm). Na jednom čipu je přibližně 16 miliard tranzistorů.

V této souvislosti bychom měli připomenout oznámení společnosti IBM z května 2021. Společnost tehdy uvedla, že vyvinula 2nm čip. Ten umožní výrobcům čipů „vměstnat 50 miliard tranzistorů do prostoru o velikosti zhruba nehtu“.


Nenechte si ujít:


Proč chce Apple přesunout výrobu čipů z Číny?

Apple a TSMC spolupracují již několik let. Cupertinská firma tvoří 25 % ročních příjmů TSMC. Americké společnosti již přesouvají své investice z Číny do Indie, Vietnamu, Thajska a dalších zemí jižní Asie. To však nešlo udělat lusknutím prstů. Od některých analytiků jsme dokonce slyšeli, že společnosti Apple by přesun výroby iPhonů z Číny do Indie trval nejméně 8 let.

Na druhou stranu se Čína chce stát soběstačnou ve výrobě čipů. Za tímto účelem by Čína mohla „spolknout“ Tchaj-wan, kdykoli se jí zachce. Pro Apple je tedy logické převést výrobu čipů daleko od Číny a Tchaj-wanu.

Výrobní závod ve Phoenixu čeká na stažení 5nm čipů z trhu. Jakmile se tak stane, Apple a TSMC s největší pravděpodobností přesunou 3nm výrobu do Států. TSMC ovšem bude muset do USA přivést další špičkové talenty.

Nicméně i když Apple a TSMC začnou vyrábět čipy v USA, bude stále existovat mnoho překážek. Máme na mysli Čínu, která má díky svému dodavatelskému řetězci klíčové výhody. Jinými slovy, vše se vyrábí v Číně nebo v sousedních zemích. Logistika funguje perfektně. Pokud se tedy společnost TSMC rozhodne začít vyrábět 3nm čipy v USA, bude z dodavatelského řetězce vyřazena, a nikdo neví, kde sežene potřebné komponenty na výrobu čipů.

Je tu ještě jeden problém. Továrna v Arizoně by mohla být otevřena až v roce 2025. Ale předpokládáme, že Apple a další společnosti do té doby přejdou na 2nm čipy. Jednoduché výpočty ukazují, že řada iPhone 17 Pro bude používat tento výrobní proces. Pokud však bude Apple stále rozlišovat čipy používané v modelech non-Pro a Pro, mohly by do roku 2025 modely iPhone 17 používat čipy vyrobené v USA.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: techspot.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

4 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *