Čína spoléhá na procesory ARM a Linux proti procesorům Intel / AMD a Windows

Intel a AMD získávají konkurenci od domácích výrobců CPU v Číně. Počínaje příštím rokem by měli jít počítače založené na technologii ARM do sériové výroby a pomáhají snižovat závislost na americké technologii.

Jak uvádí tchajwanská průmyslová služba DigiTimes, několik výrobců procesorů v Číně chce představit alternativu k procesorům x86 hlavních amerických poskytovatelů Intel a AMD. Komerční dostupnost nově vyvinutých CPU a grafických řešení by měla být zavedena do roku 2020, podle zdrojů uvedených ve zprávě.

PHYTIUM

Společnost Phytium Technology mimo jiné nabízí nedávno představený procesor Phytium FT-2000/4, CPU, který byl vyvinut ve spolupráci s dalšími asijskými společnostmi v měřítku 16 nanometrů na tchajwanském smluvním výrobci TSMC. Je to SoC kompatibilní s ARMv8, který bude od příštího roku nabízen společně s čínským operačním systémem pro stolní počítače.

Zejména by vláda měla mít zájem o nový stolní procesor založený na ARM od fytia, takže mezitím by měly být k dispozici „podstatné“ objednávky od státních zakázek. Očekává se proto, že množství od příštího roku výrazně poroste. Nový čip Phytium Technology má čtyři jádra ARM s názvem FTC663. K dispozici je také 64bitová podpora a podpora paměti DDR4, zatímco operační systém se nazývá Kylin Linux.

Phytium FT-2000/4 pracuje s až 3,0 gigahertzy a dokáže to s maximem 10 wattů. Čip podporuje PCIe 3.0, Gigabit Ethernet a má dva megabajty mezipaměti úrovně 2 a celkem čtyři megabajty mezipaměti L3 pro každé dvě ze čtyř jader. V letošním roce chtějí ve spolupráci s celou řadou čínských výrobců PC, zejména se světovým lídrem na trhu Lenovo, nabídnout hotové PC systémy s novým čtyřjádrovým čipem ARM. Kromě stolních počítačů by k nim měly být vybaveny i notebooky a počítače typu All-in.

Autor: Lukáš

Zdroj: WinFuture

Štítky:,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.