Čínští výrobci OLED panelů doženou Samsung a LG za dva nebo tři roky

Zdroj: MyDrive

Jihokorejské společnosti (v zásadě se jedná o Samsung a LG) byly po mnoho let na špičce trhu zobrazovacích panelů. Po více, než 20 letech tvrdé práce však čínské společnosti nyní svrhly Jižní Koreu v oblasti LCD panelů. BOE je nyní přední světovou společností, která vyrábí LCD a korejští výrobci se v podstatě stahují z trhu LCD. Dalším cílem pro čínské výrobce jsou panely s technologií OLED. V případě malých a středních panelů OLED mají Číňané za dva až tři roky dohnat korejské výrobce.

V současné době se panely OLED používají hlavně ve smartphonech a dalších přenositelných produktech. Předními hráči na tomto trhu jsou jihokorejské společnosti Samsung a LG. V posledních několika letech Samsung téměř monopolizoval trh mobilních panelů OLED. Na konci roku 2019 společnost Samsung stále ovládala 88,1% trhu OLED displejů (pro smartphony). Pokud jde o celkový podíl na trhu, čínské BOE, Huaxing Optoelectronics, Visionox, Tianma a Huiguang Optoelectronics mají jednociferné podíly.

Situace je nyní však jiná. Čínští výrobci začali za poslední roky intenzivně budovat výrobní linky pro OLED. Podle statistik v současné době existuje více, než 10 výrobních linek OLED pro linky šesté generace. O dva nebo tři roky později mohou čínské výrobní linky OLED, zejména flexibilní výrobní linky pro OLED panely, dohnat Jižní Koreu.

V oblasti velkých OLED panelů však čínští výrobci stále ztrácejí. V této oblasti ani Samsung není příliš konkurenceschopný jako jeho bratr LG, ten má v tomto segmentu hlavní slovo. Produkty LG OLED pro velké obrazovky jsou stále jedinečné.

V současné době představují smartphony velkou část globálních dodávek OLED obrazovek. DSCC (Display Supply Chain Consultants) ve zprávě předpovídá, že OLED panely používané v chytrých telefonech budou představovat 26,6 miliard USD na globálním trhu panelů OLED. Tento trh bude mít v letošním roce celkem asi 33 miliard příjmů. To znamená, že smartphony představují více než 80%.

Podíl výnosů OLED panelu smartphonu se výrazně zvýšil. Technicky to znamená, že podíl BOE na globálních příjmech z panelů OLED se také výrazně zvýší. Data DSCC ukazují výnosy BOE z OLED panelů v prvním čtvrtletí letošního roku. Její globální podíl vzrostl z 2,6% ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku na 5,6%.

V dalších zprávách se společnost DSCC rovněž domnívá, že výdaje společnosti Apple na letošní OLED panely dosáhnou 9,8 miliardy dolarů. To znamená, že bude představovat asi 30% celkových výdajů na panel OLED. Toto číslo ukazuje, že Apple bude letos největším nákupcem OLED displejů.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj

Štítky:, , , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.