Další kolo sankcí proti Rusku. Společnost TSMC se připojí k sankciování Ruska

Wafer od TSMC / Zdroj fotografie: TSMC

Tchaj-wan dnes oznámil, že se připojí k mezinárodnímu společenství při sankcionování ohledně ruské invaze na Ukrajinu. V reakci na to podle agentury Reuters společnost TSMC v prohlášení uvedla: „TSMC dodržuje všechny platné zákony a předpisy a je plně odhodlána dodržovat ohlášená nová nařízení o kontrole exportu“. Společnost TSMC navíc poukázala na to, že společnost má přísný systém kontroly vývozu, včetně robustního procesu hodnocení a přezkumu, aby bylo zajištěno dodržování předpisů pro kontroly vývozu.

Americký prezident včera oznámil nové kolo sankcí proti Rusku. Kromě uvalení sankcí na největší ruské banky a státní podniky to také omezí schopnost Ruska obchodovat s americkými dolary, eury, librami a jeny. Kromě toho zmrazí všechna ruská aktiva ve Spojených státech. USA také omezí export high-tech produktů do Ruska a pozastaví přístup ruské armády k fondům a expanzním kapacitám. Následně Japonsko, Jižní Korea a Austrálie také oznámily, že pomalu sankcionují Rusko.

TSMC a další významní výrobci aktivně rozšiřují výrobu

Podle deníku Digitimes TSMC a další továrny na Tchaj-wanu aktivně rozšiřují výrobu čipů. Z dosavadního řízení dosáhne komplexní tržní podíl sléváren IC na Tchaj-wanu 70 %. Některé interní zdroje tvrdí, že samotná TSMC představuje asi 55 % celosvětového slévárenského trhu. V současné době tvoří TSMC a další tchajwanské slévárny dohromady asi 65 % podílu na celosvětovém trhu.

Kromě toho je podíl Samsungu na slévárenském trhu kolem 17 %, druhý hned za TSMC. UMC a GF (Global Foundries) mají každý asi 7% podíl na trhu. Společný podíl SMIC a Hua Hong na trhu je asi 6 %.

Technologické zdroje se domnívají, že po roce 2023 se všemi novými výrobními kapacitami budou výše uvedení výrobci společně tvořit 90 % podílu na celosvětovém slévárenském trhu. I s dotacemi zbývá ve slévárenském byznysu jen velmi malý prostor pro růst jiným firmám.

Společnost Intel nedávno získala Tower Semiconductor, ale tato společnost má pouze 1% podíl na celosvětovém slévárenském trhu. Znalci trhu si nejsou tak jisti dopadem akvizice Tower Semiconductor. Není jisté, že akvizice pomůže Intel Foundry Services (IFS) generovat pozitivní růst.

Je zřejmé, že tchajwanské společnosti začínají hromadit více energie v čipovém průmyslu. Není pochyb o tom, že USA a Evropa nebudou s touto situací příliš spokojené. Spoléhat se tolik na Tchaj-wan nebude pro budoucnost dobrý nápad. Mnoho technologií, které tchajwanské společnosti používají pro své čipy, však pochází z USA. Americká vláda tedy tyto společnosti stále ovládá.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ITHome.com

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.