Další odtržení od světa? V Rusku byl odhalen vlastní operační systém

operační systém
Autor fotografie: StockSnap / Zdroj fotografie: Pixabay

Ruský trh se softwarem přivítal nový operační systém s názvem „M OS“, který je založen na jádře Linux. Tento operační systém je speciálně navržen pro použití ve vzdělávacích institucích a vyvíjí ho oddělení informačních technologií města Moskvy. Na vytvoření „M OS“ spolupracoval tým odpovědný za rozvoj elektronických služeb a informačních systémů v hlavním městě s ruskými vývojáři.

Na vývoji „M OS“ pracoval tým 25 vývojářů. A vývoj distribuční sady trval šest měsíců. Produkt je již dodáván do moskevských škol jako součást osobních počítačů, notebooků a interaktivních panelů. Projektový tým Moskevské elektronické školy (MES) podporuje a vyvíjí „M OS“.

„Tým MES podporuje operační systém a jeho vývoj,“ řekl redakci CNews jeho zástupce. Na webových stránkách OS není uvedeno, na základě jaké distribuce byl ruský OS vytvořen. Není zde ani informace o tom, že by byl zařazen do registru ministerstva pro digitální rozvoj.

Distribuční sada M OS obsahuje populární prohlížeče jako Chromium a Mozilla Firefox, e-mailové klienty jako Mozilla Thunderbird a Evolution, kancelářské balíky jako P7-Office a LibreOffice a další nástroje pro vytváření snímků obrazovky, nahrávání videa z obrazovky a práci se soubory. Systém podporuje rozlišení rolí pro učitele, rodiče a žáky a využívá grafické prostředí KDE.


Nenechte si ujít:


„M OS“ nabízí několik vestavěných aplikací a specializovaných programů pro učitele a studenty. A není to jediný domácí operační systém pro vzdělávací segment. Své řešení v této oblasti nabízejí také společnosti Basalt SPO, Red Soft a Astra Linux. „M OS“ má několik výhod, jako je jednoduché a intuitivní rozhraní, stabilní a spolehlivý provoz. A také vysoká úroveň kybernetické bezpečnosti.

Téměř ve všech moskevských školách je v provozu alespoň jeden operační systém „M OS“ pro interaktivní panely. Podle zdroje blízkého vývoji. Kromě toho běží „M OS“ na všech dodaných zařízeních v rámci projektu „Notebook pro každého učitele“. Který si klade za cíl nahradit kancelářské notebooky všem moskevským učitelům, včetně učitelů základních škol.

Podle zdroje blízkého vývoji nahradí M OS v metropolitních školách kancelářský balík Microsoft Office. Je důležité poznamenat, že v ruských školách se již dlouho používají jiné domácí operační systémy jako „Viola“, „Basalta SPO“ a „Astra Linux“. Počet implementací těchto systémů roste. Například počet licencí ruských operačních systémů dodaných vzdělávacím organizacím se v první polovině roku 2022 zvýšil šestkrát ve srovnání se stejným obdobím roku 2021. S přibližně 150 000 licencemi operačního systému Astra Linux dodanými do škol.

Podle zdroje z trhu ruských operačních systémů však existují obavy, že „M OS“ může být ve srovnání s Astra Linux horším a jednodušším produktem. Někteří také tvrdili, že je „nesmyslné“ hodnotit kvalitu „M OS“. Protože nemá smysl vytvářet další linuxovou distribuci. Navrhuje, aby vývojáři zvážili získání licencí na existující domácí operační systémy. A řešit případné chybějící funkce, které mohou zákazníci vyžadovat. Výsledkem bude pouze jeden skutečně výkonný a pokročilý operační systém.

Závěrem lze říci, že vývoj „M OS“ nabízí další možnost domácího operačního systému pro vzdělávací instituce v Rusku. Podpora projektového týmu Moskevské elektronické školy (MES). Spolu s předinstalovanými aplikacemi a specializovanými programy pro učitele a studenty. Wichi se může stát oblíbenou volbou pro moskevské školy. Měly by se však vyřešit obavy o jeho kvalitu a funkčnost musí být předtím, než může být široce dostupný.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: cnews.ru

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

4 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *