Dušan Navrátil končí jako ředitel NÚKIB, jako první bojoval proti Huawei a ZTE

Huawei, známý výrobce smartphonů, čelil za poslední rok mnoha problémům a obviněním různých západních vlád. Tato obvinění se obecně týkají bezpečnosti a úniku informací. V USA to došlo tak daleko, že má Huawei udělený zákaz budovat nové sítě. A pokud jde o Evropu ani tady nemá Huawei vyhráno.

Čínský technický gigant nyní čelí dalším problémům, ale tentokrát ve východní Evropě. Konkrétně tedy u nás v České republice, uprostřed sporů týkajících se bezpečnostní hrozby společnosti Huawei byl právě propuštěn vedoucí kybernetické bezpečnosti.

Dušan Navrátil

Podle nové zprávy byl Dušan Navrátil, který se stal prvním ředitelem Národní agentury pro počítačovou a informační bezpečnost (také známý jako Nukib), právě propuštěn. K tomu došlo poté, co měl údajně pro tuto práci nedostatek zkušeností, manažerských dovedností a komunikačních znalostí. Česká vláda údajně jednomyslně souhlasila s propuštěním Navrátila, který také působil jako vedoucí Národního bezpečnostního úřadu po dobu 10 let.

Navrátil uvedl, že byl „překvapen“ nad tímto náhlým propuštěním ze strany předsedy vlády a odmítl situaci dále komentovat. Šéf kybernetické bezpečnosti byl znám tím, že se účastnil celoroční diskuse o jeho zprávách z prosince 2018, které čínské značky jako Huawei a ZTE odsoudil za národní bezpečnostní hrozby.

Stále není jasné, zda propuštění Navrátila je založeno na jeho výrocích proti Huawei. Podle Cui Hongjiana, ředitele Čínského institutu mezinárodních studií, byl Huawei v České republice v chaotické pozici, což také svědčí o širším trendu v Evropě, pokud jde o společnost a 5G networking jako celek.

Autor: Lukáš

Zdroj:GizmoChina

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.