Elon Musk byl u zrodu ChatGPT. Proč ho v současnosti tento projekt vytáčí?

Elon Musk
Autor: Tumisu / Zdroj: Pixabay

Americký miliardář Elon Musk se v roce 2015 spolu s dalšími investory ze Silicon Valley významně podílel na počátečním financování neziskové společnosti pro výzkum umělé inteligence OpenAI. Musk zasedal v její správní radě a dokonce se dělil o její předsednictví se Samem Altmanem. V roce 2018 však Musk tým opustil kvůli napětí kolem předsednictví společnosti.

Důvod hněvu Elona Muska na projekt ChatGPT

Podle anonymních zdrojů citovaných serverem Semafor Musk již nevěřil v budoucnost OpenAI a domníval se, že společnost příliš zaostala za neuvěřitelným pokrokem společnosti Google v oblasti umělé inteligence. Měl připravené řešení, jak to napravit. Chtěl nad ní převzít kontrolu a stát se jejím jediným šéfem. Altman a Greg Brockman, rovněž spoluzakladatel a nyní předseda společnosti, odmítli, aby Musk převzal moc. Miliardář poté opustil správní radu, oficiálně pro „střet zájmů“.


Nenechte si ujít:


Musk se zavázal věnovat společnosti během několika let miliardu dolarů. Společnost OpenAI však tyto peníze nikdy neviděla. Peníze potřebovala na pokrytí obřích nákladů, jež si vyžádal výcvik její umělé inteligence. Podle ekonomických výkazů za to mohl Muskův nedostatek financí. Ale také vznik technologie „transformátorů“. Jde o revoluční a drahou techniku hloubkového učení, kterou v roce 2017 představil Google a která přiměla OpenAI k radikální změně kréda. V roce 2019 OpenAI slavnostně otevřela OpenAI LP, ziskovou společnost. O čtyři měsíce později, v červenci 2019, OpenAI odhalila „exkluzivní partnerství“ se společností Microsoft. S investicí miliardy dolarů od softwarového giganta.

Musk tento přechod z neziskové na ziskovou strukturu stále nestrávil. Celou tuto věc podle něj způsobil jeho odchod. Dokonce odřízl přístup, který umožňoval společnosti OpenAI používat data z Twitteru k trénování svých modelů. Sam Altman naopak obvinění Elona Muska zcela odmítá. „Microsoft nás neovládá, nemá ani místo v představenstvu. Jsme nezávislá společnost,“ prohlašuje. A pokud jde o konec „všeho open source“, má také své zdůvodnění: „Nemyslím si, že by bylo dobré, aby například GPT-4 byl open source. Nemůžeme vyloučit, že to ve světě udělá nějakou paseku.“

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: semafor.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *