EU prosazuje výběr vyhledávače v systému Android

Zdá se, že Google má velmi konkrétní pohled na to, jak zavést tlak na schopnost Evropské unie zvolit si standardní vyhledávací stroj v mobilním operačním systému Android. Největší online marketingový inzerent na světě Google chce, aby konkurence dokonce zaplatila za výběr vyhledávače ve smartphonu, stejně jako se platí reklama na internetu.

Jak se očekávalo, začne společnost Google na začátku roku 2020 uživatelům chytrých telefonů nebo tabletů se systémem Android nabízet nabídku, ve které se nastaví preferovaný vyhledávač při prvním nastavení zařízení. Tento výběr pak ovlivní prohlížeč Chrome a vstupní vyhledávací pole zobrazené na domovské obrazovce systému Android. Od konkurenčních poskytovatelů vyhledávačů by mělo být vyžadováno, aby zaplatili.

Souvisí to s antimonopolním řízením zahájeným EU na základě stížností konkurentů společnosti Google, které v červenci 2018 vyústily v rekordní pokutu ve výši pěti miliard EUR a zakazují společnosti Google „nezákonně se napojovat na prohlížeč Chrome a vyhledávat aplikace v systému Android“. EU samozřejmě nevyžaduje, aby Google omezil výběr vyhledávání tak, stačí jí, když nabídne možnost i jiným konkurentům se prosadit v Androidu.

Výběrové vyhledávače budou vydraženy
Například společnost Google nedávno v oficiálním blogovém příspěvku uvedla, že v každé z dotčených zemí se bude konat jedna aukce, aby se určilo, jakou cenu chtějí jiní poskytovatelé vyhledávačů zaplatit, když se uživatel rozhodne nastavit do Androidu jiný vyhledávač než ten od Googlu. Měla by to být také minimální nabídka, aby poskytovatelé alternativních vyhledávačů skutečně vždy platili za výběr svého produkt. A ne jako nyní, kdy je uživateli vždy nabídnuta možnost pouze od Googlu.

Z poskytovatelů alternativních vyhledávačů již existovala kritika konceptu Google pro dražbu míst ve výběru vyhledávání. Provozovatel francouzského vyhledávače Qwant, zaměřeného na ochranu soukromí, uvedl, že je to zneužívající tržní síla, když se Google odvážil požádat o více peněz za zahrnutí alternativních poskytovatelů vyhledávání do rozbalovací nabídky. Také od firmy DuckDuckGo bylo podobné slyšení protože existuje koncept dalšího pokusu společnosti Google o zisk na úkor konkurence.

Autor: Lukáš

Zdroj:WinFuture

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.