EU se postavila na stranu zákazníků. Nově bude muset být elektronika opravitelná minimálně po dobu 10 let

EU
Autor: Wpaczocha / Zdroj: Pixabay

Evropská komise přijala nový soubor pravidel pro právo na opravu, který mimo jiné přidává elektronická zařízení, jako jsou chytré telefony a tablety, na seznam zboží, které musí být vyrobeno s ohledem na možnost následující opravy.

Nová pravidla budou muset být ještě projednána Evropským parlamentem a členskými státy, než se z nich stane zákon. Pokud se tak stane, změní se mnohem více než jen požadavky na opravitelnost. Jedno z ustanovení bude vyžadovat, aby společnosti prodávající spotřební zboží v EU nabízely bezplatnou opravu (na rozdíl od pouhé výměny poškozeného zařízení) v rámci zákonné záruční lhůty, pokud by výměna poškozené věci nebyla levnější.

Na seznam zařízení, která musí být podle nového pravidla EU opravitelná, budou přidány také chytré telefony a tablety.

Kromě toho směrnice také přidává soubor práv na opravitelnost zařízení mimo zákonné záruční lhůty, která podle EK přispějí k tomu, že oprava bude lepší volbou než pouhé vyhození poškozeného výrobku.

Podle nového pravidla o pozáruční době jsou společnosti, které vyrábějí zboží, jež EU definuje jako zboží podléhající požadavkům na opravitelnost (např. spotřebiče, komerční počítačový hardware a brzy i mobilní telefony a tablety), povinny opravovat takové zboží po dobu pěti až deseti let od zakoupení, pokud to zákazník požaduje a oprava je možná.

Výrobci OEM budou muset rovněž informovat spotřebitele o tom, které výrobky jsou povinni opravit, a spotřebitelé budou moci požadovat od každého, kdo provádí opravu, nový formulář s informacemi o opravě, který zprůhlední ceny a poplatky.

Pravidlo pro opravy po záruční době rovněž zavádí vytvoření online „platformy pro zprostředkování oprav“ pro spotřebitele v EU a vyzývá k vytvoření evropského standardu pro opravy, který „pomůže spotřebitelům identifikovat opraváře, kteří se zavazují k vyšší kvalitě“.


Nenechte si ujít:


„Vzít, vyrobit, rozbít a vyhodit“ Takhle už to chodit nebude

„Opravy jsou klíčem k ukončení modelu „vzít, vyrobit, rozbít a vyhodit“, který je tak škodlivý pro naši planetu, naše zdraví a naši ekonomiku,“ uvedl Frans Timmermans, EVP pro evropskou zelenou dohodu, jejímž cílem je, aby celá EU byla do roku 2050 uhlíkově neutrální.

V této souvislosti EK včera vedle přijetí pravidla o právu na opravu navrhla soubor zákonů proti greenwashingu, podle nichž by bylo nezákonné uvádět o výrobku jakákoli ekologická tvrzení bez důkazů.

S odvoláním na skutečnost, že 94 % Evropanů považuje ochranu životního prostředí za důležitou, EK uvedla, že její návrh se vztahuje na jakákoli výslovná, dobrovolně učiněná tvrzení, „která se týkají dopadu, aspektu nebo výkonu výrobku nebo samotného obchodníka na životní prostředí“. Jakákoli taková tvrzení, například že notebook je vyroben z recyklovaného plastu, by musela být nezávisle ověřena a prokázána vědeckými důkazy, uvedla EK.

EU
Autor: Lukáš Drahozal

Nová pravidla EU nejsou dostatečná, tvrdí zastánci práva na opravu

Koalice Právo na opravu ve svém prohlášení uvedla, že sice vítá krok vpřed, který nová pravidla EU o opravitelnosti učinila, ale „příležitost učinit právo na opravu univerzálním je promarněna“.

Pravidla EK se sice zaměřují na omezení plýtvání tím, že usnadňují opravu výrobků, ale nijak neřeší dostupnost oprav nebo praktiky proti opravám, uvedla R2R. Náhradní díly a poplatky za opravy by podle skupiny mohly být stále přehnaně drahé a pro běžného spotřebitele nedostupné.

„Potřebujeme skutečně univerzální právo na opravu, včetně nezávislých poskytovatelů, a poskytnutí univerzálního přístupu k cenově dostupným náhradním dílům, opravárenským příručkám a diagnostickým nástrojům,“ uvedla koordinátorka R2R Europe Cristina Ganapini.

Ganapiniová uvedla, že skutečně univerzální zákony o právu na opravu by zahrnovaly záruky, že pro provádění oprav budou k dispozici nezávislí poskytovatelé a že součástky, příručky a diagnostické nástroje budou za přijatelné ceny. Uvedla také, že i po doplnění požadavků na opravitelnost o chytré telefony a tablety je okruh výrobků, na které se vztahují, stále příliš úzký.

„Vyzýváme Parlament a Radu EU, aby zvýšily ambice tohoto prvního návrhu práva na opravu v EU,“ uvedla Ganapiniová.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: arstechnica.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *