Frekvence nového grafického čipu GPU Exynos 2200 AMD přesahuje takty u procesoru Apple A15

Autor snímku: THAM YUAN YUAN / Zdroj fotografie: Pixabay

Na začátku loňského roku Samsung oznámil, že bude spolupracovat s AMD na společném vývoji nové generace vlajkové lodi čipu Exynos 2200. Nejdůležitějším jádrem je integrace AMD RDNA2 GPU IP do procesoru Exynos 2200, aby se vyplnila mezera u Samsungu v oblasti GPU. Podle posledních zpráv Samsung Exynos 2200 integruje AMD Radeon GPU s frekvencí 1300 MHz. To je více než u GPU Bionic A15, který pracuje s frekvencí 1200 MHz.

Zpráva tvrdí, že Samsung musel dokonce snížit frekvenci AMD Radeon GPU u tohoto procesoru. První testy ukázaly, že Exynos 2200 GPU může dosáhnout frekvence až 1800 MHz, což je vykoupeno velmi vysokou spotřebou energie. Proto není vhodný pro použití v chytrých telefonech. Kromě integrace AMD GPU využívá Samsung Exynos 2200 tříklastrovou architekturu podobnou Qualcomm Snapdragon 8 Gen1. Takže v procesoru najdeme super jádro, velké jádro a malé jádro. Super jádro je Cortex X2, velké jádro je Cortex A710 a malé jádro je Cortex A510. Kromě toho je Samsung Exynos 2200 založen na 4nm procesu společnosti Samsung a tento čip bude debutovat s řadou Samsung Galaxy S22.

Údajné specifikace Exynos 2200

Samsung veřejně nelákal na specifikace tohoto čipu jako jeho konkurenti, takže prozatím není mnoho oficiálních informací. Podle těchto zvěstí bude Exynos 2200 vyroben na 4nm procesní technologii FiNFET. Jedním z vrcholů této čipové sady bude Radeon Mobile GPU na bázi RDNA vyvinuté ve spolupráci s AMD. Toto GPU je údajně schopné hrát HDR, ray-tracing a stínování s proměnnou rychlostí. Tyto funkce jsou aktuálně dostupné pouze na konzolích a PC. Procesor tedy může obsahovat 1 x ARM Cortex-X2 CPU jádro, 3 x ARM Cortex-A710 CPU jádra a 4 x ARM Cortex-A510 CPU jádra.

Uvádí se také, že procesor je dodáván s plně integrovaným 5G modemem, Wi-Fi 6E. Dále má dvoufrekvenční GPS, Bluetooth 5.2, NFC a podporu Ultra-Wideband. Stejně jako ostatní špičkové čipové sady může Exynos 2200 obsahovat integrovaný NPU, ISP s podporou alespoň 200 MP kamerového snímače a podporou nahrávání videa 4K při 120 fps a 8K při 30 fps.

Nový vlajkový procesor se může poprvé objevit prostřednictvím vydání řady Samsung Galaxy S22. K dispozici budou tři vlajkové lodě, konkrétně Samsung Galaxy S22, S22 Plus a S22 Ultra. Všechny dostanou verze s Exynosem, samozřejmě v závislosti na regionu. Některé kusy budou mít místo toho Snapdragon 8 Gen 1, který nese velmi podobné specifikace.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: news.mydrivers.com

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.