Harmony OS: Zde jsou čtyři technické vlastnosti, které definují tento operační systém

9. srpna 2019 na Huawei Developer Conference. Huawei uvedl HarmonyOS. Nový distribuovaný operační systém založený na mikrokernelu, navržený tak, aby poskytoval nový uživatelský zážitek na všech zařízeních a scénářích.

Podle Huawei byl Harmony OS navržen se čtyřmi odlišnými technickými vlastnostmi, které definují jeho slibný uživatelský zážitek.

Harmony OS

1. Bezproblémové:

Přijetím distribuované architektury a technologie distribuovaných virtuálních sběrnic nabízí Harmony OS sdílenou komunikační platformu, správu distribuovaných dat, distribuované plánování úloh a virtuální periferie. S Harmony OS se vývojáři aplikací nemusí zabývat základní technologií pro distribuované aplikace, což jim umožňuje soustředit se na vlastní individuální logiku služeb. Vývoj distribuovaných aplikací bude snazší než kdykoli předtím. Aplikace postavené na Harmony OS mohou běžet na různých zařízeních a zároveň zajišťovat bezproblémový a kolaborativní zážitek ve všech scénářích.

2. Plynulost:

HarmonyOS bude řešit problémy s nedostatečnou výkonností pomocí deterministického latenčního enginu a vysoce výkonné meziprocesové komunikace (IPC). Deterministický latenční modul stanoví priority provádění úkolů a časové limity pro plánování předem. Zdroje se budou přesouvat k úkolům s vyššími prioritami, čímž se sníží latence odpovědí aplikací o 25,7%. Mikrokernel může zvýšit výkon IPC až pětkrát účinněji než stávající systémy.

3. Zabezpečení:

HarmonyOS používá zbrusu nový design mikrok jádra, který se vyznačuje zvýšeným zabezpečením a nízkou latencí. Tento mikrokernel byl navržen tak, aby zjednodušil funkce jádra, implementoval co nejvíce systémových služeb v uživatelském režimu mimo jádro a přidal vzájemnou bezpečnostní ochranu. Samotné mikrok jádro poskytuje pouze ty základní služby, jako je plánování podprocesů a IPC.

Mikrokernel design Harmony OS využívá formální metody ověřování k přetvoření bezpečnosti a důvěryhodnosti od základu v prostředí Trusted Execution Environment (TEE). Metody formálního ověření jsou účinným matematickým přístupem k ověření správnosti systému ze zdroje, zatímco tradiční metody ověřování, jako je funkční ověření a simulace útoku, jsou omezeny na omezené scénáře. Formální metody naopak mohou pomocí datových modelů ověřit všechny cesty běhu softwaru.

HarmonyOS je první operační systém používající formální ověření v zařízení TEE, což výrazně zvyšuje bezpečnost. Kromě toho, protože mikrokernel HarmonyOS má mnohem menší kód (zhruba tisícinu množství jádra Linuxu), je pravděpodobnost útoku značně snížena.


4. Sjednocenost:

Systém HarmonyOS, který je založen na multi-device IDE, vícejazyčné sjednocené kompilaci a distribuované architektuře. Se může automaticky přizpůsobit různým ovládacím prvkům a interakcím s rozložením obrazovky a podporuje řízení přetahováním a vizuální programování orientované na náhledy. To umožňuje vývojářům efektivněji vytvářet aplikace, které běží na více zařízeních. Díky IDE pro více zařízení mohou vývojáři kódovat své aplikace jednou a rozmístit je na více zařízeních, čímž vytvoří pevně integrovaný ekosystém na všech uživatelských zařízeních.

Kompilátor HUAWEI ARK je první statický kompilátor, který může fungovat na stejné úrovni jako virtuální stroj Android, což vývojářům umožňuje kompilovat širokou škálu pokročilých jazyků do strojového kódu v jediném sjednoceném prostředí. Díky podpoře jednotné kompilace ve více jazycích pomůže překladač HUAWEI ARK vývojářům výrazně zlepšit jejich produktivitu.

Autor: Lukáš

Zdroj: WinFuture

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.