Huawei může opět nakupovat od amerických společností

Donald Trump a Si Ťin-pching

Americký prezident Trump oznámil, že Huawei může znovu nakupovat komponenty, software a další zboží od amerických společností. To by bylo stejně překvapující jako zákaz obchodování s čínskou telekomunikační společností, jaký byl zaveden před několika měsíci.

V návaznosti na setkání G20 v japonském Osace řekl Trump podle agentury Reuters a Wall Street Journal, že každá americká společnost, která dříve dodávala produkty společnosti Huawei, je může i nadále prodávat. Jedná se o produkty, které nepředstavují významnou hrozbu pro „národní bezpečnost“ USA. Situace se však zdá být trochu nejistá.

Embargo proti Huawei je dočasně pozastaveno

Trump vysvětlil, že Huawei je v „komplikované situaci“. Především chceme počkat na jednání, která právě začala o obchodním sporu s Čínou, než bude dosaženo konečného rozhodnutí. Za prvé, mělo by být vyjasněno, do jaké míry by se Čína a USA mohly ve svých diskusích o obchodní dohodě přiblížit, pokračoval Trump. „Líbí se mi, když naše společnosti prodávají věci ostatním lidem, takže jsem to dovolil,“ uvedl prezident USA.

Zdá se, že povolení pro americké společnosti pokračovat v dodávkách svých výrobků společnosti Huawei je prvním předběžným rozhodnutím. Trump souhlasil s čínským prezidentem Xi Jinpingem, aby na samém konci rozhovorů hovořil o možných řešeních obchodních konfliktů mezi oběma zeměmi o širších otázkách kolem Huawei. To platí i pro pokusy USA přesvědčit své spojence, aby se vzdali nákupu technologie Huawei na vybudování mobilních sítí 5G.

Čína pravděpodobně kupuje zemědělské produkty z USA

Čínská státní agentura Xinhua prohlásila, že USA se dohodly, že nebudou zavádět nové sankční sazby a další poplatky na čínské produkty. Konkrétní podrobnosti této dohody budou nyní objasněny v následujících dnech a týdnech. Prezident Si Ťin-pching byl údajně otevřen rozhovorům a řekl, že Čína a USA budou mít prospěch ze spolupráce a prohraje v konfrontaci.

Spolupráce a dialog jsou lepší než tření a konfrontace, řekl Si Ťin Trumpovi. Trump dříve oznámil, že Číňané souhlasili s nákupem nespočetného množství amerických zemědělských produktů. Nyní by to byl seznam s návrhy na možné zboží z USA pro vývoz do Číny do místní správy.

Donald Trump a Si Ťin-pching

Zákaz americké společnosti Huawei způsobil v posledních týdnech na obou stranách obrovské problémy. Mimo jiné byl Huawei zbaven licence na používání Androidu a dokonce i spolupráce s vlastně britským vývojářem čipů ARM musela být zastavena. V důsledku toho Huawei ztratil dva své klíčové partnery, zatímco několik dodavatelů muselo ukončit spolupráci s druhým největším výrobcem smartphonů na světě. Současně však americké společnosti přišly o jednoho ze svých nejvýznamnějších zákazníků.

Autor: Drahozal

Zdroj:Winfuture

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.