Huawei padá, Honor stoupá a Apple kraluje mobilnímu trhu v Číně

Sídlo společnosti Huawei / Zdroj fotografie: depositphotos

Asi je zbytečné mluvit o sankcích, které byly na Huawei uvrženy Spojenými Státy. Nyní bych se spíše věnoval jejich důsledku, který je pro Huawei kritický a drtivý. Na čínském trhu byl vždycky jedničkou, ale to už teď není pravda, plno značek jej předehnalo. Dokonce už i Honor si vede lépe, a to vydal jen jeden prémiový smartphone.

U Applu se ukázala býti úspěšná řada 13. Sice žádné velké novinky nepřinesla, ale ve spojení s pádem Huawei to pro Apple znamenalo velký růst, který byl zaznamenán, jak v tržbách, tak i prodaných kusů. Nyní má Apple téměř čtvrtinový podíl na celém čínském trhu. Minulý rok touhle dobu to byl ještě Huawei. Tohle je skvěle názorná ukázka toho, co přísné sankce dokážou.

S průzkumem přišla společnost Counterpoint research, která je velmi uznávaná a renomovaná. Apple má podle ní 23% podíl. Přesně tenhle podíl měl ještě před rokem Huawei. U technologického giganta se sídlem v Kalifornii to znamená 32% meziroční nárůst tržeb, což už stojí za pozornost. Dále zpráva uvedla, že dobré výsledky Applu zapříčinila také skvělá cenová strategie. Převzal na trhu místo po Huawei a přetáhl mu společně s Honorem plno zákazníků.

Žebříček podílů společností na trhu s mobily v Číně / Zdroj fotografie: Counterpoint Research

Za Applem následuje vivo, které svůj podíl zvýšilo o pouhé procento na konečných 19 %. Třetí se umístilo OPPO, které si se 17 % vede stejně jako minulý rok. Nicméně, co se zisku týče, tako obě tyto spolčenosti zaznamenaly 6% propad. Na čtvrtém místě je Honor, který zaznamenal pozoruhodný výkon, a to když zvýšil svůj podíl na trhu o 6 %. Nyní mu patří 15 % celého čínského trhu, a společně s 50% nárůstem zisků to znamená velký úspěch.

Až na pátém místě je Xiaomi, u kterého jsme čekali, že se mu povede přebrat zákazníky od Huawei, ale bezúspěšně. Xiaomi za poslední rok upoutalo pouze 1 % nových zákazníků, a tak má podíl na čínském trhu pouhých 13 %. Konečně jsme se dostali k Huawei, který se umístil na až ostudném šestém místě. Na jeho umístění má vliv plno různých proměnných, např. problémy s dodávkami komponentů či americké sankce. Ve výsledku, to znamená propad o celých 16 % a pokles tržeb dokonce o 79 %. Na rok 2021 nebude Huawei vzpomínat s radostí. Sedmé se umístilo Realme se 3 % a Samsung byste hledali pouze marně. Vůbec tam není.

Celkově čínský trh zaznamenal propad o 9 % s tím, že tento rok by už měl být úspěšnější, tak uvidíme, jak to dopadne.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.