Huawei popírá tvrzení WSJ o získání státní podpory ve výši 75 miliard dolarů

Do ságy Huawei vs USA se přidává další kapitola, tentokrát ze zdrojů deníku WSJ. Podle nich byl růst Huawei na špičku celosvětové telekomunikace podporován desítkami miliard dolarů finanční pomoci od čínské vlády, což byla škála podpory, která v klíčových opatřeních zakrývala to, co její nejbližší nepřátelé dostali od svých vlád.

Ve skutečnosti, podle díla publikovaného WSJ, Huawei měl údajně „přístup ke státní podpoře až k 75 miliardám dolarů“. Tato masivní částka je vyřazena z překrývání různých forem, včetně grantů a daňových úlev.

Deník WSJ

Společnost Huawei Technologies ve čtvrtek uvedla, že její vztah s čínskou vládou se „neliší“ od jakékoli jiné soukromé společnosti působící v Číně. To by nemělo být žádným překvapením, protože Huawei dlouho popírala úzké vztahy s čínskou vládou a tvrdila, že Washington nemá žádný důkaz na podporu obvinění ze špionáže.

Huawei rovněž zpochybňuje obvinění časopisu Wall Street Journal, že od čínské vlády obdržela až 75 miliard dolarů. Článek říká, že státní podpora pomohla Huawei proti „podřízeným konkurentům“, ale neříká nic o daňových úlevách pro americké technologické společnosti. Amazon například platí druhý rok po sobě nulové daně.

Huawei

„Stejně jako jiné technologické společnosti, které působí v Číně, včetně společností ze zahraničí, dostává Huawei politickou podporu od čínské vlády,“ uvedl ve svém prohlášení Karl Song, viceprezident oddělení podnikové komunikace společnosti. „Ale nikdy jsme nedostali žádné další nebo zvláštní zacházení.“

Ve vyjádření ve čtvrtek Song uvedl, že pracovní kapitál společnosti pochází především z jejích vlastních obchodních operací, které tvoří 90 procent jejího pracovního kapitálu a z vnějšího financování spíše než z vládních dotací. „Externí financování společnosti Huawei se řídí všemi tržními pravidly a naše náklady na dluhy jsou v souladu s tržními standardy,“ dodal Song.

Autor: Lukáš

Zdroj:TheWallStreetJournal

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.