Huawei představil základní desku s procesorem ARM server pro stolní počítače s Linuxem

V Číně se provádějí pokusy o snížení závislosti na amerických výrobcích. Novým příkladem je, že Čína stále více rozvíjí PC systémy založené na ARM. Společnost Huawei nyní představila odpovídající základní desku pro stolní počítače, na níž vykonává svou práci CPU původně vyvinutý pro servery.

Tzv. Kunpeng Desktop Board (přes CNXSoftware) zjevně není určen k obecnému prodeji, ale měl by být prodáván především hlavním zákazníkům z průmyslu a vládních agentur. Zdá se, že je to deska kompatibilní s MicroATX, která podporuje nejrůznější moderní rozhraní a komponenty – právě kolem procesoru založeného na ARM.

Huawei Kunpeng Desktop

Jádro první základní desky Huawei s ARM-CPU je variantou 7-nanometrové stupnice Huawei Kunpeng 920, což byl procesor původně navržený pro použití na serverech. Čip má být nainstalován na novou základní desku počítače zjevně v upravených verzích se čtyřmi nebo osmi jádry, přičemž každé dosahuje maximální frekvence 2,6 gigahertz. Obvykle má SoC až 24 až 64 jader CPU, proto se říká, že konkurují procesorům Intel Xeon v datových centrech.

Pro novou desku stolních počítačů Kunpeng 920 slibuje Huawei kompatibilitu s řadou „mainstreamových“ komponent, včetně úložiště, pevných disků a SSD, síťových karet a dalších. Jak to vypadá s grafickými kartami, je samozřejmě sporné. Požadavky na straně hardwaru jsou však dány, protože deska přináší dva M.2 SSD sloty a šest SATA portů, prostor pro čtyři bary UDIMM DDR4 RAM pro kapacitu až 64 GB a jeden PCIe 3,0 x16, x4 a x1 slot with. Na desce jsou také čtyři porty USB 3.0 a USB 2.0.

Bezplatný prodej první základní desky od Huawei s procesorem ARM by měl přesto mít malý smysl, takže společnost neposkytuje informace o cenách. Základní deska je určena k použití s ​​různými variantami systému Linux, i když v současné době není jasné, jaké distribuce lze zde použít. Huawei nabízí svým hlavním zákazníkům pravděpodobně upravené verze Linuxu pro použití na základní desce Kunpeng Desktop.

Autor: Lukáš

Zdroj:WinFuture

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.