Jak dlouho bude nedostatek čipů trvat? Na toto téma se vyjádřil generální ředitel společnosti Qualcomm

Autor fotografie: Dann Aragrim / Zdroj fotografie: Pixabay

Už během roku 2020 se začalo mluvit o začínající krizi v odvětví procesorů. Pokles výroby a nedostatek komponentů se začal poprvé objevovat právě během tohoto roku. Hlavní dodavatelský řetězec selhal a neexistuje žádný způsob, jak vyrábět díly rychleji a v dostatečném množství. Všichni bez výjimky pociťují nedostatek těchto komponent, a pandemie Coronaviru zcela změnila trh, a postupem času se mění i nyní.

Jak dlouho může tento problém trvat?

Jedním z nejbolestivějších témat výrobců elektroniky je nedostatek čipů. Kdy skončí nepříznivé období? Předpovědi jsou různé. Svou předpověď pronesl i šéf Qualcommu, Cristiano Amon. Věří, že se situace brzy zlepší, a stane se tak už v příštím roce.

Jeho vyjádření je v rozporu s vyjádřeními ostatních vrcholových manažerů největších výrobců polovodičových produktů. Šéf Intelu Pat Gelsinger například věří, že globální nedostatek čipů bude pokračovat až do roku 2023. Dále šéf společnosti ARM Simon Segars je naprosto pesimistický – situace se nejen nezlepší, ale ještě zhorší. Nedostatek procesorů se prodlouží a budeme to pociťovat stále bolestivě.

Několik výrobců smartphonů nemohlo získat dostatek klíčových procesorů od Qualcommu, což ovlivnilo jejich výrobu smartphonů, a následně i zpomalilo prodeje. Výjimkou nebyl ani velikán Samsung, kde vedoucí pracovníci nákupu v polovině roku navštívili USA, aby se setkali s čipovými společnostmi, aby si zajistili větší dodávky.

Wafer s procesory od TSMC / Zdroj fotografie: TSMC

Kvůli nedostatku začali výrobci zdražovat procesory

MediaTek, jeden z největších dodavatelů čipů pro chytré telefony, je nucen zvýšit ceny svých produktů. Důvodem je celosvětový nedostatek elektronických součástek, které zasáhly širokou škálu průmyslových odvětví, včetně počítačů, chytrých telefonů, serverových a síťových zařízení, automobilů atd.

Uvádí se, že růst ceny ovlivnil procesory pro chytré telefony podporující pouze celulární komunikaci čtvrté generace (4G / LTE), a také pro zařízení schopná provozu v sítích páté generace (5G). V prvním případě dosahuje růst hodnoty 15 %, ve druhém 5 %. MediaTek navíc dříve zvýšil ceny čipů, které poskytují podporu pro bezdrátové Wi-Fi.

Jak bylo uvedeno, zvýšení cen produktů MediaTek je částečně způsobeno vyššími výrobními náklady od Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC).

Také podle Strategy Analytics je Qualcomm lídrem na globálním trhu s procesory pro chytré telefony, ovládající 36 % průmyslu v peněžním vyjádření. Na druhém místě je MediaTek s podílem cca 29 % a Apple uzavírá první trojku s 21 % (k druhému čtvrtletí letošního roku).

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: gizmochina

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.