Konec aplikace WhatsApp ve Spojeném království? Nový zákon tomu nahrává

WhatsApp
Autor: Webster2703 / Zdroj: Pixabay

WhatsApp, oblíbená aplikace pro zasílání zpráv, kterou vlastní společnost Meta, by mohla být ve Spojeném království zakázána kvůli připravovanému zákonu o bezpečnosti na internetu. Podle šéfa společnosti WhatsApp Willa Cathcarta by návrh zákona mohl aplikaci donutit k oslabení end-to-end šifrování, které v současné době zabezpečuje zprávy ve službě.

To je pro technologické společnosti a bezpečnostní experty významným problémem. Ti tvrdí, že end-to-end šifrování je nezbytné k ochraně zpráv před hackerskými útoky a dalšími hrozbami. Úředníci, včetně těch ve Spojeném království, však tvrdí, že šifrování by mělo být oslabeno. Aby bylo možné zprávy prověřovat, zda neobsahují nezákonný obsah.

Pokud by vláda Spojeného království požadovala, aby WhatsApp oslabil své šifrování, pan Cathcart potvrdil, že společnost odmítne, což ponechává otevřenou možnost, že aplikace bude v zemi zcela zakázána. To vyvolalo kritiku nejen ze strany společnosti WhatsApp, ale také konkurenční aplikace pro bezpečné zasílání zpráv Signal. Ta uvedla, že pokud by takový požadavek obdržela, naprosto stoprocentně by Spojené království opustila.

Koncové šifrování zabezpečuje zprávy tak, že je mohou číst pouze ti, kteří je odesílají a přijímají. A přístup k nim nemají ani samotné služby. Je nezbytné k ochraně zpráv před hackerskými útoky a dalšími hrozbami. Úředníci však tvrdí, že by mělo být oslabeno, aby bylo možné zprávy kontrolovat, zda neobsahují nezákonný obsah.

WhatsApp může být ve Spojeném království zakázán

Zákon o bezpečnosti na internetu, který předložil Boris Johnson, právě prochází parlamentem. Umožňuje vládě nebo regulačnímu orgánu Ofcom požadovat, aby aplikace kontrolovaly zprávy, zda neobsahují teroristický materiál nebo materiál o sexuálním zneužívání dětí. Což by nebylo možné bez oslabení šifrování, které v současnosti chrání všechny zprávy.

Pan Cathcart vyjádřil šok nad tím, že společnost byla k takové politice ve Spojeném království donucena. Uvedl však, že připravovaná legislativa nedává náležitou jistotu, že aplikace nebude nucena k oslabení vlastní ochrany osobních údajů. „Je to pozoruhodné,“ řekl. „Zkušenost, se kterou jsme se setkali po celém světě, je taková, že se to stalo pouze ve vládách, které se snažily potlačit schopnost svých občanů svobodně komunikovat.“


Nenechte si ujít:


Oslabí společnost Meta své šifrování?

Pokud by britská vláda prosadila takové změny, „formovalo by to to, o co žádají ostatní země po celém světě v různých tématech, v různých otázkách“, řekl. „Když liberální demokracie řekne: „Je v pořádku skenovat soukromou komunikaci každého člověka kvůli nelegálnímu obsahu?“, povzbudí to země po celém světě, které mají velmi odlišné definice nelegálního obsahu, aby navrhly totéž.

Připravovaný zákon o bezpečnosti online obsahuje právní „šedé zóny“, které by mohly regulačním orgánům nebo vládě usnadnit požadovat po aplikacích oslabení šifrování, řekl pan Cathcart. Společnost WhatsApp zdůraznila, že celosvětově nabízí stejnou aplikaci. A že neexistuje způsob, jak by mohla vyhovět oslabení šifrování ve Spojeném království, aniž by učinila totéž. Neudělala by to, ani kdyby ji o to požádala britská vláda, řekl pan Cathcart.

Odmítl spekulovat o tom, jak by k případnému zákazu skutečně došlo, ale poukázal na země, jako je Írán, kde vláda aplikaci zablokovala. Uživatelé k ní však stále mohou přistupovat prostřednictvím virtuálních privátních sítí. A další technologie, které lidem umožňují omezení obejít.

Aby se tedy takové situaci předešlo, vyzval pan Cathcart vládu Spojeného království, aby do návrhu zákona doplnila formulaci. Tak, aby bylo jasné, že soukromé zprávy se liší od ostatních sociálních sítí a že šifrování by mělo být chráněno. Uvedl, že vláda učinila veřejná prohlášení o důležitosti takového zabezpečení. Ale že by to mělo být v rámci této legislativy výslovně napsáno. „Nevím, jestli lidé chtějí žít ve světě, kde komunikovat s někým musí být nelegální“. „Myslím, že spousta lidí to tak bude chtít. Ale pořád si myslím, že je to špatně,“ řekl.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: independent.co.uk

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *