Která země má nejdražší mobilní data a na jakém místě se umístilo Česko? Pojďte se s námi podívat

mobilní data
Huawei P30 Pro a P40 Pro / Autor fotografie: Mike Lowe (se svolením) / Zdroj fotografie: Pocket-Lint

S nejnovější studií ohledně mobilních dat přišla britská společnost Cable. V celé studii bylo zahrnuto 233 zemí z celého světa z možných 240, které uznává Organizace spojených národů. V této studii se britská společnost zabývala tím, kolik peněz stojí 1 GB mobilních dat v dané zemi. Lídrem v daném žebříčku je jednoznačně Izrael, ve kterém stojí 1 GB dat pouhou 1 korunu. To je především dáno tím, že má Izrael skvělou telekomunikační infrastrukturu. Jako nejdražší se ukázalo být Britské zámořské teritorium v Atlantském oceánu, kde 1 GB dat stojí neskutečných 1000 Kč. Rozdíl oproti nejlevnější zemi je opravdu markantní a my si povíme, co za tím stojí.

Severoamerický region je obecně jedním z dražších regionů s průměrem ceny mobilních dat okolo 120 korun. První pětku nejlevnějších zemí s mobilními daty tvoří Izrael, , Itálie, San Marino, Fidži a Indie. V Indii, která má miliardovou populaci, stojí 1 GB mobilních dat jenom 4 Kč, což je pro zemi s velkým využitím dat opravdu výhodné. Je tam velká poptávka, která nutí mobilní operátory k tomu, aby nabízeli konkurenceschopné ceny.


Bude Vás také zajímat:


Zpráva dále odhalila, že země, ve kterých jsou mobilní data levnější, měly obvykle jeden ze dvou faktorů, který je znamením, že tam ceny budou nižšího charakteru. Mezi tyto dva faktory patří buď velká závislost na mobilních datech v zemi nebo vynikající síťová infrastruktura. Na druhou stranu země s vyššími cenami měly obvykle nižší spotřebu nebo hroznou infrastrukturu. Mezi pět nejdražších zemí patří Svatá Helena, Falklandské ostrovy, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Tokelau a Jemen. Hned čtyři z nich jsou ostrovní státy.

Česká republika je známá svými drahými daty a v tomto žebříčku se to potvrdilo. Umístila se totiž na velmi špatném 172. místě. Česko bylo zařazeno mezi východní země Evropy a tam se řadíme k tomu horšímu. V sousedním Polsku stojí průměrně jeden 1 GB dat 10 Kč. U nás je to ostudných 73 Kč. Nejdražší je v rámci východní Evropy Řecko, kde 1 GB dat stojí přibližně 127 Kč. Slovensko se umístilo na 154. místě s průměrnou cenou 64 Kč za 1 GB dat.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: cable.co.uk

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.