NASA plánuje další misi na Měsíc. Známe rok, kdy se člověk opět projde po jeho povrchu

NASA Měsíc
Autor: WikiImages / Zdroj: Pixabay

Podle posledních zpráv agentura NASA potvrdila, že Artemis III může přistát na Měsíci. Bezpečnými místy pro přistání je prozatím 13 oblastí v blízkosti jižního pólu Měsíce. Každá oblast bezpečného přistání nabízí několik různých možností pro plánované dosednutí.

Nicméně vzhledem k tomu, že konkrétní místa přistání úzce souvisejí s načasováním startovacího okna, musí NASA zohlednit sklon terénu, snadnost komunikace se Zemí a světelné podmínky. Agentura vychází z desítek let publikací a vědeckých poznatků o Měsíci a výsledky hodnotí všechny tyto podmínky.


Máme pro vás všech 13 vytipovaných oblastí na povrchu měsíce:

  • Faustini Rim A
  • Peak Near Shackleton
  • Connecting Ridge
  • Connecting Ridge Extension
  • de Gerlache Rim 1
  • de Gerlache Rim 2
  • de Gerlache-Kocher Massif
  • Haworth
  • Malapert Massif
  • Leibnitz Beta Plateau
  • Nobile Rim 1
  • Nobile Rim 2
  • Amundsen Rim
Zdroj fotografie: NASA

Zdroje uvádějí, že start Artemis III je naplánován na rok 2025. Až bude stanoveno cílové datum startu, NASA vybere místo přistání v jednotlivých oblastech. To znamená, že konečné místo přistání budeme pravděpodobně znát až po oznámení konečného data startu.

NASA oznámila plány na návrat na Měsíc

NASA aktivně pokračuje v plánech na návrat sondy Artemis na Měsíc. Agentura zatím nepředstavila raketu, která by astronauty na Měsíc dopravila. Díky astronautům a vědcům má agentura již k dispozici možná místa pro přistání na Měsíci.

NASA v pátek místního času oznámila, že agentura vybrala 13 možných oblastí pro přistání na jižním pólu Měsíce. V pátek však agentura uvedla, že tato konkrétní místa byla vybrána proto, že se jedná o bezpečná místa přistání, která jsou dostatečně blízko trvale zastíněných oblastí, kde by astronauti mohli provádět procházky po Měsíci. Všechna tato místa se nacházejí do šesti stupňů jižní šířky. Je zajímavé, že současná možná místa přistání jsou velmi vzdálená od oblasti, kterou zkoumal Neil Armstrong a další astronauti při přistání na Měsíci v rámci programu Apollo.

První přistání na Měsíci od mise Apollo v roce 1972

NASA plánuje uskutečnit pilotovanou misi na Měsíc již v roce 2025. Půjde o první americký pokus o návrat na Měsíc od poslední mise Apollo v roce 1972. Na rozdíl od programu Apollo je však cílem programu Artemis zřídit na Měsíci a v jeho okolí stálou základnu. Během pátečního brífinku představitelé NASA tvrdili, že při výběru místa přistání museli využít údaje ze sondy Lunar Reconnaissance Orbiter a také další studie Měsíce. Lunar Reconnaissance Orbiter je bezpilotní sonda, která od roku 2009 mapuje měsíční povrch.


Nenechte si ujít:


„Výběr těchto oblastí znamená, že jsme o velký krok blíže k návratu lidí na Měsíc poprvé od dob programu Apollo,“ řekl Mark Kirasich, zástupce správce NASA pro rozvoj programu Artemis. Bude to něco jiného než jakákoli předchozí mise, protože astronauti se vydají do temných oblastí, které lidé dosud nikdy neprozkoumali.“

NASA také tvrdí, že by to astronautům umožnilo „odebrat vzorky v neovlivněné oblasti a provést vědeckou analýzu, která by získala důležité informace o hloubce, rozložení a složení vodního ledu na jižním pólu Měsíce“. Voda je nezbytná pro přežití člověka. Zároveň, protože se skládá z vodíku a kyslíku, může být použita i v raketových pohonných hmotách.

Mise Apollo cestovaly především do rovníkové oblasti Měsíce, kde je dlouhá doba slunečního svitu, přičemž každý měsíční den trvá až dva týdny. Naproti tomu na jižním pólu Měsíce může být světlo jen několik dní. To činí misi náročnější a omezuje startovací okno NASA.

„Tyto lokality jsou na hony vzdálené od míst výzkumu Měsíce v rámci programu Apollo a nyní se chystáme na úplně jiné místo,“ řekla Sarah Nobleová, ředitelka lunárního vědeckého programu Artemis.

NASA se připravuje na první misi programu Artemis.

Oznámení místa přistání na Měsíci přichází v době, kdy se NASA připravuje na svou první misi Artemis, která je v současné době naplánována na 29. srpna. Tento let bude prvním startem těžké nosné rakety NASA Space Launch System (SLS). Ta vyšle na oběžnou dráhu Měsíce kapsli Orion bez posádky na 42denní misi. Začátkem tohoto týdne NASA vyslala raketu SLS a kosmickou loď Orion na startovací rampu 39B v Kennedyho vesmírném středisku. Kromě 29. srpna budou jako náhradní startovací okna sloužit 2. září a 5. září.

Jedním z hlavních cílů letu bylo otestovat tepelný štít Orionu, uvedl Mike Sarafin, vedoucí mise Artemis. Tepelný štít byl navržen tak, aby chránil Orion a budoucí astronauty před extrémními teplotami při vstupu kosmické lodi do zemské atmosféry při rychlosti 40 000 kilometrů za hodinu. Po ukončení mise poletí čtveřice astronautů poprvé v roce 2024. Proletí kolem Měsíce, ale nepřistanou. Pokud jde o první přistávací misi na Měsíci, ta je předběžně naplánována na rok 2025. Mise závisí na řadě faktorů, včetně pokroku ve vývoji hvězdné lodi a rakety společnosti SpaceX, která se na oběžné dráze Měsíce setká s Orionem a dopraví astronauty na povrch Měsíce a zpět.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ithome.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *