NASA vybrala SpaceX pro zničení Mezinárodní vesmírné stanice. Její konec se nezadržitelně blíží

Space X
Autor: flflflflfl / Zdroj: Pixabay

NASA v úterý oznámila, že si vybrala společnost SpaceX, aby postavila plavidlo, které Mezinárodní vesmírnou stanici po jejím vyřazení v roce 2030 dopraví zpět do zemské atmosféry a na místo jejího posledního odpočinku v Tichém oceánu.

Společnost Elona Muska získala zakázku v potenciální hodnotě 843 milionů dolarů na vývoj a dodávku vesmírné lodi nazvané US Deorbit Vehicle. „Výběr US Deorbit Vehicle pro Mezinárodní vesmírnou stanici pomůže NASA a jejím mezinárodním partnerům zajistit bezpečný a zodpovědný přechod na nízkou oběžnou dráhu Země po ukončení provozu stanice,“ uvedl v prohlášení Ken Bowersox z NASA.

NASA plánuje převzít vlastnictví kosmické lodi poté, co ji SpaceX postaví, a řídit její provoz po celou dobu mise. S hmotností 430 000 kilogramů (950 000 liber) je ISS zdaleka největší jednotlivou konstrukcí, která kdy byla ve vesmíru postavena.

Na základě dřívějších pozorování rozpadu jiných stanic, například Miru a Skylabu, při návratu do atmosféry inženýři NASA očekávají, že se orbitální stanice rozpadne ve třech fázích. Nejprve se oddělí masivní solární panely a chladiče, které udržují orbitální laboratoř chladnou, a poté se jednotlivé moduly oddělí od příhradové konstrukce neboli páteřní konstrukce stanice. Nakonec se příhradová konstrukce a samotné moduly roztrhnou.

Velká část materiálu se vypaří, ale očekává se, že velké kusy přežijí. Z tohoto důvodu se NASA zaměřila na oblast Tichého oceánu zvanou Point Nemo, která patří k nejodlehlejším oblastem světa a je známá jako hřbitov satelitů a kosmických lodí. První segment ISS byl vypuštěn v roce 1998 a od roku 2001 je nepřetržitě obýván mezinárodní posádkou.

USA, Japonsko, Kanada a účastnické země Evropské kosmické agentury (ESA) se zavázaly provozovat mikrogravitační laboratoř až do roku 2030 – ačkoli Rusko, pátý partner, se zavázalo k provozu pouze do roku 2028. Šéf NASA Bill Nelson v dubnu v Kongresu prohlásil, že vzhledem k neutěšenému stavu vztahů mezi USA a Ruskem by bylo rozumné zahájit práce na americkém deorbitálním vozidle, které „dostane celou stanici bezpečně dolů, aby nikoho a nic nezasáhla“.

Na komerčních nástupcích ISS pracuje několik společností, zejména Axiom Space a Blue Origin Jeffa Bezose.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: hindustantimes.com, scientificamerican.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *