Nejnovější procesor řady MediaTek Dimensity 2000 SoC odhalil své specifikace

Ilustrační snímek / Zdroj foto: GSMarena

Společnost MediaTek v loňském roce prosadila své jméno na mobilním trhu představením špičkové řady 5G čipů pod označením, Dimensity. Tento rok byl však pro čínského výrobce mnohem významnější, protože si na trhu vybudoval silné jméno jednoho největších dodavatelů čipových sad. Klíčovým aspektem toho všeho je fakt, že se společnost stala volbou mnoha hlavních značek jako například Oppo, Realme, Xiaomi a dokonce i OnePlus. Ten vždy používal čipy Snapdragon, ale rozhodl se vsadit na SoC Dimensity 1200 pro OnePlus Nord 2. Společnost MediaTek si dobře uvědomuje popularitu svého předchozího modelu Dimensity 1200, a již připravuje nástupce, který bude mnohem výkonnější, jedná se o Dimensity 2000.

Je to pouze pár týdnů zpátky, co se objevily nějaké zvěsti, které tvrdily, že vlajkový procesor příští generace společnosti MediaTek Dimensity bude používat zbrusu novou architekturu ARMv9. Pokud jde o architekturu, nové SoC budou první, kdo použije 4 nm výrobní proces od TSMC. Tyto detaily se v posledních několika týdnech šíří po celém internetu, a nyní čínský leaker Digital Chat Station přináší další podrobnosti o této nové platformě.

Specifikace SoC MediaTek Dimensity 2000:

Podle leakera bude procesor Dimensity 2000 SoC obsahovat jedno primární jádro ARM Cortex-X2 běžící na frekvenci 3,0 GHz. Tato čipová sada bude přímým nástupcem Cortex-X1, který je přítomen na procesoru SoC Snapdragon 888 a Samsung Exynos 2100. MediaTek nepoužil Cortex-X1 ani na svém SoC Dimensity 1200, ale s dalším klíčovým procesorem SoC půjde ještě o velký krok dál.

Kromě primárního jádra bude procesor využívat také tři jádra ARM Cortex-A710 a čtyři jádra ARM Cortex-A510. Toto je úplně stejná sestava, jakou dostanou nadcházející procesory Snapdragon 898 a Exynos 2200. Výsledkem bude, že MediaTek Dimensity 2000 bude ve stejné výkonné kategorii jako konkurenční procesory od hlavních výrobců jako Qualcomm a Samsung. V současnosti Dimensity 1200 je to, co můžeme nazvat „vlajkovou lodí v oblasti procesorů základní úrovně“, protože sice přesahuje většinu SoC střední třídy, ale není na stejné úrovni jako například SoC Snapdragon 888 nebo Exynos 2100.

Podle předchozích úniků víme, že budou procesory Exynos 2200 a Snapdragony 898 používat také 4 nm architekturu. Budou však vyráběny ve 4nm továrnách u Samsungu. Pokud jde o grafické schopnosti, Dimension 2000 bude mít GPU Mali-G710 MC10. Předpokládá se, že to bude první a na chvíli jediný čipset, který bude používat nový Mali G710. Samsung opustil GPU Mali ve prospěch AMD GPU, a budoucnost Huawei ve výrobě vlastních čipových sad je v současnosti nepředvídatelná. Za zmínku stojí určitě fakt, že Mali G710 je o 20% rychlejší než Mali G78.

Aby nikdo nezůstal pozadu, tak se očekává, že s podobnými specifikacemi budou přibývat další výrobci. Proto to zatím z úniků vypadá, že Exynos 2200 míří na hodnotu 3,0 GHz pro primární jádro. Tak podle leakera Ice Universe by Qualcomm na druhé straně mohl mířit o něco výše na 3,09 GHz.

Pokud vše půjde podle plánu, tak všechny tři společnosti odhalí své nové 4nm čipy na konci tohoto roku. Plány se samozřejmě mohou ještě změnit kvůli neustálému narušení trhu s polovodiči. Proto si budeme muset na oficiální vyjádření společností ještě počkat, a doufat, že vše vyjde podle plánu.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.