Německá vláda má jasno. Huawei není bezpečnostní riziko, proto se žádný plošný zákaz neplánuje

Huawei
Autor snímku: THAM YUAN YUAN / Zdroj fotografie: Pixabay

Německo nechce následovat Spojené státy a plošně zakázat výrobky čínských výrobců telekomunikačních zařízení, jako je Huawei, ale bude nadále rozhodovat případ od případu, uvedl v pátek mluvčí ministerstva hospodářství.

Vztahy Berlína s Pekingem jsou pod drobnohledem od ruské invaze na Ukrajinu, která odhalila závislost německé ekonomiky na Rusku v oblasti energetiky a přiměla úředníky k obavám z podobné závislosti na Číně v oblasti obchodu.

Poté, co americká Federální komise pro komunikace minulý týden zakázala schvalování nových zařízení od společností Huawei a ZTE (000063.SZ), protože představují „nepřijatelné riziko“ pro národní bezpečnost USA, se Německo dostalo pod zvláštní tlak, aby proti čínským výrobcům telekomunikačních zařízení také zakročilo.

Strategický dokument německého ministerstva hospodářství, s nímž se ve čtvrtek seznámila agentura Reuters, podrobně popisuje doporučení zvýšit úroveň kontroly používání komponentů z některých států. Dokument zmiňuje právní předpisy zavedené v Německu v roce 2020, které stanovily vysoké překážky pro výrobce telekomunikačních zařízení pro sítě nové generace, jako je Huawei.

Podle této legislativy mohou být jednotlivé IT komponenty nebo celé společnosti zakázány a prohlášeny za nedůvěryhodné, pokud dodavatelé učiní nepravdivá prohlášení, nepodpoří bezpečnostní audity nebo včas nenahlásí či neopraví zranitelnosti.

Strategický dokument o 104 stranách navrhuje jít ještě dál a uvalit zákaz komponentů a výrobků vyrobených dodavateli v autoritářských státech pro telekomunikace a IT, stejně jako pro další kritickou infrastrukturu, jako je doprava nebo zásobování vodou a potravinami.

Na otázku, zda očekává zpřísnění pravidel nebo dokonce zákaz v Německu či Evropské unii, společnost Huawei v pátek agentuře Reuters odpověděla, že spoléhá na konstruktivní a na fakta orientovaný dialog.

„Bezpečné využívání sítí je nezávislé na zemi původu poskytovatele a může být zajištěno pouze prostřednictvím globálních standardů v rámci mezinárodní spolupráce mezi průmyslem a regulačními orgány,“ uvedla společnost Huawei.

Zástupce Michael McCaul, nejvyšší republikán ve výboru pro zahraniční věci Sněmovny reprezentantů USA, uvedl, že Německo svým rozhodnutím o společnosti Huawei „ohrožuje svou vlastní národní bezpečnost i bezpečnost Evropy“. „Berlín se nepoučil ze své závislosti na Rusku v oblasti energetiky a dělá stejnou chybu, když umožňuje Číně přístup ke svým telekomunikacím,“ dodal McCaul. Německé velvyslanectví ve Washingtonu se k tomu odmítlo vyjádřit.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *