Německá vláda odložila rozhodnutí o Huawei 5G

Konzervativci německé kancléřky Angely Merkelové spolu s demokraty se rozhodli odložit své rozhodnutí o německých 5G bezpečnostních obavách, které rozhodují o budoucnosti Huawei v zemi do roku 2020. Merkelové administrativa je pod zvýšeným tlakem několika frakcí domácí i zahraniční, aby Huawei zakázala dodávající 5G zařízení. Zatímco domácí stížnost se týká nespravedlivého zacházení vlády k čínským dodavatelům technologií, kvůli vládě USA. Jak je známo USA chce, aby jeho spojenci bojovali proti Huawei kvůli zájmu národní bezpečnosti.

Huawei NěmeckoZákonodárci sociálních demokratů podpořili v úterý interní návrh, který vláda přijala. Ovšem může mít za následek zákaz podnikání Huawei na německé půdě. Zákonodárci však potvrdili, že jejich cílem bylo dosáhnout rozhodnutí společně s vládou Merkelové. „Myslím, že k rozhodnutí dojdeme do konce ledna, jakmile budeme mít rozhodující plán našeho budoucího postupu,“ řekl sociální demokrat Jens Zimmermann.

Správa Merkelové dokončila pravidla týkající se implementace německé mobilní sítě 5G již v říjnu, což je kritizováno za upřednostňování Huawei. Merkelové zákonodárci se nepodařilo najít společný názor ohledně této záležitosti. Zatímco Hawks oponuje opatrnému přístupu kancléře, operátoři dychtí zabránit přímému soupeření mezi dvěma frakcemi vlády.

Operátoři ve svém prohlášení upřesnili, že žádná síťová společnost by neměla být schopna ovládat více než 50% dodavatelského řetězce zařízení 5G. Pravidla jsou vůči dodavatelům ze zemí mimo EU přísnější. Většina německých operátorů však dnes používá zařízení Huawei a varuje, že zákaz společnosti by odložil implementaci 5G o několik let kromě způsobení finančních ztrát v hodnotě miliard dolarů.Jedním z hlavních faktorů k obavám je, zda by se přísná pravidla měla vztahovat pouze na hlavní dodavatele 5G nebo zahrnovat periferní části. Zatímco sociální demokraté chtějí ústavní dohled nad dodavateli základních součástí i prodejci dílů, americká vláda jasně uvádí, že zařízení Huawei má zadní vrátka, které umožňují čínské vládě špehovat jiné země.

Huawei i čínská vláda se proti obvinění již v minulosti vyjádřili negativně. Zatímco Huawei obvinění vehementně popřela, čínská vláda uvedla, že Huawei nemá žádnou zákonnou povinnost špehovat své zahraniční klienty. Trumpova správa zakázala Huawei v květnu 2019 podnikat na americké půdě, což vyvolávalo otázky, jak dlouho mohou čínští technologičtí obři udržet své vedoucí postavení na trhu.

Autor: Lukáš

Zdroj:GizmoChina

Štítky:,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.