Nová obvinění ohledně špionáže, má Huawei další problém?

Novým klíčovým tvrzením proti dodavateli telekomunikací Huawei je to, že by opravdu provozovalo špionáž určitého státu. Nyní však nová zpráva naznačuje, že společnost také podporuje jakékoli další vlády v získávání informací o svých odpůrcích.

Aspoň v afrických zemích Ugandy a Zambie se říká, že technický personál Huawei aktivně pomáhal místním vládám špehovat politické odpůrce. Zprávy Wall Street Journal, citovali vyšší členy místních zpravodajských služeb. Zaměstnanci společnosti proto zajistili, že komunikace některých uživatelů byla ukončena přímo.

Otázkou samozřejmě je, zda se jedná o izolované případy týkající se jednotlivců, kteří byli obzvláště loajální ke svým vládám. V současné době by to nemělo naznačovat, že činnosti vedení skupiny byly schváleny přímo společností Huawei. Na druhou stranu samozřejmě vyvstává otázka, jaká opatření jsou ve společnosti přijata k tomu, aby těmto incidentům zabránila a dalo se jim předejít.

Huawei to popírá

Zambijská vláda tuto zprávu oficiálně potvrdila. Prohlášení zní neobvykle pravdivě: „Kdykoli chceme vyhledat distributory falešných zpráv, obrátíme se na Zictu (Zambie telekomunikační úřad), která spolupracuje s Huawei, aby zajistila, že tito lidé nebudou moci používat naši telekomunikační síť a šířit tak falešné zprávy. “

Pomoc, kterou poskytují technici společnosti Huawei, se týká především metadat. Z toho lze vyvodit, kdo zůstal, v jaké přibližné poloze a kdy. To je odhaleno údaji v mobilních telefonech. Dále by se také mělo pomoci dostat se ke zprávám ze služeb WhatsApp a Skype, což vyžaduje trochu více úsilí s ohledem na šifrované přenosové cesty obou služeb.

Vrcholový management však zprávu zamítl jako neopodstatněnou: „Naše interní vyšetřování jasně ukazuje, že Huawei a její zaměstnanci nebyli zapojeni do žádné z uvedených činností a nemáme k tomu žádné smluvní závazky ani příležitosti.“

Autor: Lukáš

Zdroj:WinFuture

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.