Nový jaderný ledoborec úspěšně dokončil námořní zkoušky

Ledoborec
Ruský ledoborec / Autor fotografie: andrewline1991 / Zdroj fotografie: Pixabay

Rusko má nový jaderný ledoborec, který má pojmenování Ural (typ 22200). Jedná se o třetí takový stroj v Rusku svého druhu. Podle posledních zpráv Ural nedávno úspěšně ukončil námořní zkoušky. Termín jeho dodání do Ruské federace je stanoven nejpozději do konce tohoto měsíce. Dvoutýdenní zkušební jízdy probíhaly ve Finském zálivu. Ledoborec bude bude využívat dva tlakové reaktory třetí generace o výkonu 175 MW. Jeho maximální rychlost má být 22 uzlů s tím, že bude schopný rozrazit ledové vrstvy o tloušťce až 3 metry. Ke stávajícím třem ledoborcům by se v budoucnu měly připojit další čtyři, ale jejich termín výroby není znám.

Ledoborec typu 22200 se stane páteří ruské civilní flotily ledoborců. Až čas nám ukáže, jak si ve skutečnosti povede, ale Rusko má od něj opravdu velká očekávání. Úlohou nejnovějšího ledoborce má být zajišťování plaveb na trasách Severního ledového oceánu. Existuje možnost, že v budoucnu budou trasy v Severním ledovým oceánu důležitým námořním uzlem stejně jako jsou ty v Malackém průlivu. Arktickou cestu nalezneme na severní straně Eurasie, mezitím, co tu přes Malacký průliv na jižní. Cesta kolem Severního ledového oceánu se zdá být v mnoha směrech jednodušší, jelikož je kratší a je tam situováno mnohem méně zemí. Když bude cesta začínat v Šanghaji a končit v Rotterdamu, tak si posádka ušetří až 2 670 námořních mil v porovnání s cestou přes Malacký průliv, což je znát jak finančně, tak ekologicky.


Nenechte si ujít:


Trasy v Severním ledovém oceánu jsou hned tři. Při pohledu na současné geografické podmínky a obchodní vzorce je však v tuto chvíli možný jen přes severovýchodní průchod. Tento průchod začíná v Atlantském oceánu a táhne se dále na východ podél dlouhého severního pobřeží. Poté pokračuje Beringovým průlivem do Tichého oceánu. Tento úsek spojuje Evropu, Rusko a Asii.

Arktický led rok od roku taje, ale k rozsáhlému uplatnění severní cesty je ještě daleko. Do budoucna s ní Rusko zřejmě počítá, nicméně, ztráty globálního oteplování budou daleko převyšovat zisky.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *