Republikánští zákonodárci vyvolávají znepokojení nad americkým schválením automobilových čipů pro Huawei

Zdroj: reuters.com

Skupina 13 republikánských zákonodárců ve čtvrtek vyjádřila znepokojení nad americkým souhlasem čínské telekomunikační společnosti Huawei s nákupem čipů pro její rostoucí obchod s automobilovými součástkami.

Zákonodárci ve Výboru pro energetiku a obchod požádali ministra dopravy USA Peta Buttigiega v dopise, který agentura Reuters zveřejnila, aby ještě projednal povolení, které bylo uděleno společnosti Huawei. Celá situace se má tak, že „Huawei bude postupně hledat oporu ve vývoji komponent pro budoucí vozidla, aby shromáždila informace o Američanech a naší dopravní infrastruktuře. „

Pokud si vzpomínáte, tak už v srpnu jsem vás informoval o tom, že agentura Reuters uvedla, že američtí představitelé schválili žádosti o licenci v hodnotě stovek milionů dolarů pro společnost, která je na černé listině amerického obchodu. Mluvčí Buttigieg to odmítl komentovat. Ani mluvčí společnosti Huawei na žádosti Agentury Reuters o vyjádření nereagoval.

Republikáni v čele se zástupkyní Cathy McMorris Rodgersovou, členkou výboru pro energetiku a obchod, uvedli, že Spojené státy „se nesmí vzdát Číně a jejímu úsilí ovládnout naše špičková odvětví, včetně (autonomních vozidel)“. V dopise se Buttigieg zeptal, zda se domnívá, že „Huawei hodlá udělat s automobilovým sektorem to, co udělal se sektorem komunikačních zařízení?“

Společnost Huawei v srpnu agentuře Reuters řekla, že se „staví jako nový poskytovatel komponent pro inteligentní vozidla“ a pomůže výrobcům automobilů „stavět lepší vozidla“. V srpnu Bidenova administrativa agentuře Reuters řekla, že nezměnila politiku omezování prodeje zboží a technologií společnosti Huawei zavedenou během Trumpova prezidentství.

Společnost Huawei byla v roce 2019 zařazena na černou listinu amerického obchodu poté, co Trumpova administrativa uvedla, že funguje v rozporu se zájmy národní bezpečnosti a zahraniční politiky USA. Takzvaný „seznam subjektů“ omezuje dodavatelům prodej amerického zboží a technologií společnosti Huawei, největšímu světovému výrobci telekomunikačních zařízení.

Bude zajímavé sledovat, jak toto celé dopadne. Myslíte, že výjimku udělenou před pár týdny zruší? Skutečně si nemyslím, že je Huawei takové riziko pro automobilový průmysl.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.