Ruské smartphony se ani v této krizi neprosadily

Rusko
Jeden z nejmocnějších mužů světa, Vladimir Putin / Autor Fotografie: Alexei Druzhinin / Zdroj fotografie: Reuters (se souhlasem)

Rusko čelí mnoha sankcím mezi něž patří i omezení dodávek smartphonů. Takže si nyní Samsung či Apple v Rusku nepořídíte. Zní to jako skvělá příležitost, aby se předvedly domácí značky, že ano? Bohužel pro ně, těm se v Rusku i přes sankce a zbavení se konkurence nedaří. Podle Svyaznoy, druhého největšího ruského nezávislého prodejce mobilních telefonů, s více než 2 900 obchody v Rusku a Bělorusku, bylo v období od ledna do března tohoto roku v prodeji pouze 370 zařízení AYYA T1 v hodnotě 6,7 milionu rublů. Musíme podotknout, že to nejsou úplné údaje, jelikož někteří maloobchodníci odmítli podat údaje.

AYYA T1 se začal prodávat v říjnu 2021. Jeho základem byl procesor MediaTek Helio P70. Běží na platformě Android 11. Jeho tvůrci uvedli, že se uživatelé nemusí bát shromažďování uživatelských dat a důvěrné komunikace. Výrobce už dokonce stihnul vydat první várku smartphonů s ruským operačním systémem Aurora. Do budoucna by se měla nabídka rozšířit a zároveň by měl být smartphone tvořen pouze domácími komponenty. Rusko má v tomto směru ještě mnoho aspektů na práci.

Nejúspěšnější prodeje zařízení zaznamenalo v Tatarstánu, Moskvě, Petrohradu a Sverdlovské oblasti. Minimálně Moskva s Petrohradem byli u nás očekávané. Prodejci uvedli, že po dlouhé době začaly prodeje vykazovat větší zisk.

Předchozí pokusy ruských výrobců byly neúspěšné, a to i přes čínské investory. V roce 2013 byl představen projekt YotaPhone, který byl v později ukončen. V roce 2018 zase přišel Yandex Telephone, ale již následující rok na ruském trhu skončil s 18 tisíci prodanými zařízeními. Minulý rok na ruský trh přišla značka Aquarius, která je zaměřená na firmy s operačním systémem OS Kaspersky Lab.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.