Rusko bude po společnosti Google vymáhat 7,2 miliardy rublů

Rusko
Prezident Ruské federace – Vladimir Putin / Autor fotografie: Alexei Druzhinin / Zdroj fotografie: Reuters (se souhlasem)

Rusko nově vydalo prohlášení, v němž uvedlo, že podá žalobu na společnost Google. Bude po něm vymáhat 7,2 miliardy rublů, což činí asi 100 milionů dolarů. Od různých zdrojů víme, že Rusko pokutovalo Google za to, že odmítl smazat „zakázaný obsah“. Ačkoli je to k neuvěření, tak to nemá přímou souvislost s válkou na Ukrajině. Pokuty byly uloženy už v prosinci roku 2021.

Podle databáze ruské Federální maršálské služby zahájily příslušné úřady 29. dubna proti firmě exekuční řízení na základě rozsudku moskevského soudu Tagansky. Podle webu Interfax soud odsoudil Google podle čl. 13.41 odst. 5 zákoníku o správních deliktech Ruské federace. Konkrétně se jedná o opakovaná porušení související s nesmazáním informací vlastníky internetových zdrojů.

Lhůta, ve které měl Google zaplatit pokutu z vlastní vůle, vypršela 19. března. Můžeme předpokládat, že to Google odmítl zaplatit i z důvodu probíhající války na Ukrajině. Dále byl Google potrestán pokutou 3 milionů rublů za odmítnutí odstranění zakázaného obsahu z platformy YouTube. Další pokutu Google dostal za to, že opět odmítl stáhnout obsah zakázaný Ruskou federací. V tomto případě jde pouze o 11 milionů rublů. Asi to bude znít absurdně, ale Google dostal ještě další dvě pokuty ve výši 4 a 7 milionů rublů. Těmito pokutami jej potrestal moskevský okresní soud Tagansky. Soud uznal Google vinným za administrativní porušení.

Dosáhne Rusko svého?

Na tuto otázku není úplně jednoduchá odpověď. Můžeme předpokládat, že Google požadované peníze opravdu zaplatí, ale obsah nesmaže. Vycházíme z minulosti, kdy Google pokaždé zaplatil pokutu za „špatný“ obsah na YouTube. Nicméně přes 16 000 videí, která porušovala zákon, nikdy nesmazal. Roskomnadzor, ruský úřad ke kontrole cenzury, uvedl už v říjnu, že bude vymáhat pokuty ve výši 5 % až 20 % ročních příjmů dané společnosti na ruském trhu.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.