Rusko se vrací do normálního života. Tamní smartphony mají zase běžnou cenu

Rusko
Znak společnosti Apple / Autor fotografie: Matias Cruz / Zdroj fotografie: Pixabay

V tuto chvíli bychom našli plno společností, které vedou proti Rusku válku. Samozřejmě se jedná jen o ty ze Západu, ale i tak to jsou citelné ztráty. Když v únoru společnost Apple uvedla, že v Rusku končí, tak cena smartphonů společnosti vyletěla vzhůru, ale nyní by už měla být zase na své normální ceně, jako tomu bylo v únoru. Také populární modely jiných výrobců zaznamenávají pokles ceny na trhu, a ačkoli si Rusové začali vyrábět smartphony sami, tak to možná nebylo opravdu úplně nutné. Dokonce si založili i vlastní obchod s aplikacemi, který zřejmě využijí, protože vztahy s Googlem jsou rovněž velmi špatné.

V současné době stojí iPhone 12 v Rusku 57 098 rublů, což je nějakých 24 000 Kč. Ještě na začátku minulého čtvrtletí to bylo přibližně 29 500 Kč, takže je ten pád ceny opravdu znát. Můžeme říct, že de facto cena u každého smartphonu iPhone klesla přibližně o 20 %. Je otázkou, jestli cena ještě půjde dolů či nikoli, ale myslím, že spíš ne, a pokud ano, tak už to nebude tak výrazné.

Snížení cen zaznamenal také Samsung, který nezaznamenal tak rapidní pokles ceny jako Apple, ale to je spíše dáno tím, že Apple má velkou popularitu a drahá zařízení. Např. Samsung Galaxy S20 FE stál na konci druhého čtvrtletí přibližně 16 000 Kč, což je o 9 % nižší cena než v předchozím čtvrtletí. Pokles ceny zaznamenalo také Xiaomi, kdy se ceny jeho modelů začaly vracet na původní cenovku z února.


Jistě Vás bude také zajímat:


Něco podobného začalo probíhat i na poli notebooků. Tam se dokonce cena MacBooku Air snížila o neskutečných 34 %, ačkoli poptávka o něj vzrostla o 71 % v porovnání s minulým čtvrtletím. Tuto krizi do úplného extrému zahnal notebok HP 15s-eq2022ur, kterému cena klesla o 139 %.

Poptávka také klesla u použitých zařízení a naopak vzrostla u těch nejnovějších. Nyní je situace na ruském trhu nepřehledná, ale už se aspoň začíná stabilizovat. Časem uvidíme, jak to bude s vydáním nových iPhonů apod. Pokud se do Ruska nedostanou, tak to bude pro tamní obyvatelstvo opravdu velký problém.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *