Sbohem Huawei? Honor překonal svoji mateřskou značku v dobývání Číny

Huawei sídlo společnosti
Sídlo společnosti / Zdroj fotografie: depositphotos

Před několika lety byl Huawei potenciálně jedním z mála výrobců smartphonů, kteří mohli sesadit Samsung z prodejního trůnu krále smartphonů. Nicméně ve světle amerického zákazu, který začal platit v roce 2019 za Trumpovy administrativy, společnost Huawei přišla o svůj sen. Od roku 2019 se Huawei snaží přežít v odvětví, kde nemůže používat žádnou technologii nebo software související s USA.

Huawei několik let odolával, ale na konci roku 2020 se věci začaly stávat problematičtějšími. Americký zákaz byl rozšířen i na vztah mezi TSMC a Huawei. TSMC byla hlavním velkým dodavatelem SoC pro divizi čipových sad Kirin. Bez jejich vlastních čipů společnost zaznamenala velký propad ve výrobě smartphonů.

V listopadu 2020 se společnost Huawei rozhodla prodat Honor čínské státní společnosti, aby se plně soustředila na smartphony značky Huawei. Honor se pak mohl oživit jako nezávislá značka, zbavená mateřské společnosti a všech jejich omezení. Hlavním problémem bylo to, že sankce uvalené na Huawei, dopadli ve výrobě i na dceřinou značku Honor. Po velmi dobrém comebacku v roce 2021 společnost oficiálně překonala Huawei na domácím trhu.

Honor stoupá, Huawei klesá

Podle výzkumu společnosti Counterpoint bylo v prvních třech měsících roku 2022 do Číny dodáno přibližně 74,2 milionů smartphonů. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je to pokles o 14 %. Stojí za zmínku, že tyto úrovně jsou podobné těm nejhorším, které trh viděl během pandemie koronaviru. Nutno říci, že Čína bojuje proti nové vlně této pandemie, které má dopad na trh. Je zvláštní, že Vivo se stalo top společností na čínském trhu, i když ztratilo 19,7 % podílu na domácím trhu.

Zdroj fotografie: Couterpoint

Společnost musela za návrat na výsluní poděkovat Vivo S12 a S12 Pro a cenově dostupným telefonům řady Y. Oppo se mezitím propadá na druhou pozici s 18 %. Na třetím místě máme Apple se 17,9 %. Model od společnosti Apple iPhone 13, je nejprodávanějším telefonem v Číně pro Q1 2022. To může částečně vysvětlit, proč Apple zvyšuje objednávky na modely iPhone 13.

Podle průzkumu Honor zaujímá pozici Huawei na domovském trhu. Z pádu Huawei však nejvíce těžil Apple. Vraťme se k Honoru, společnost vystřelila z nízkého 5% podílu na 17 %. Popularita řady Honor 60, 60 Pro a Honor 60 SE pomohla společnosti růst nejen meziročně, ale také ve srovnání se 4. čtvrtletím 2021. Huawei naopak klesá z 15 % na 6,2 %.

Xiaomi je páté

Je zajímavé, že všechny tyto výše jmenované společnosti jsou před Xiaomi. Xiaomi, které chtělo v prodejích překonat Apple, je na svém domácím trhu na 5. místě. Navzdory tomu společnost zaznamenala silné prodeje s řadou Redmi K40 a Redmi Note 11. Dokonce i Redmi 9A byl v Číně silným prodejním trhákem.

Zpráva naznačuje, že prémiová skládací zařízení v Číně mají pouze 1 % z celkového podílu prodaných smartphonů. Důvodem je velmi omezená nabídka a vysoké ceny. Nejnovějším přírůstkem do segmentu byl Mate XS 2, který byl představen před dvěma dny.

Pokud jde o Honor a Huawei, tak současný nárůst trhu Honoru nám určitě ukazuje, jak by se Huawei mohl dál vyvíjet, kdyby k zákazu nikdy nedošlo. Nikdy netuší, jak dlouho bude zákaz trvat, ale naděje, že bude někdy v budoucnu zrušen už snad ani neexistují.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: gsmarena.com

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.