Šéf Huawei: Trumpovo embargo nebolí, jak původně mělo.

Ren Zhengfei

Generální ředitel společnosti Huawei Ren Zhengfei reagoval na nedávný vývoj v případě embarga vlády USA na obchodování. Dopad na prodej smartphonů a dalších produktů je podle něj výrazně nižší, než se očekávalo. Kromě toho byl Ren bojový, také proto, že neočekává, že  Trump doopravdy Huawei vyřadí z černé listiny.

Šéf Huawei řekl v rozhovoru, který provedl časopis Herald 21. století, publikovaný společností Sina Tech, že dopad sankcí ze strany USA je méně škodlivý, než se původně myslelo. Huawei tak v roce 2019 skutečně očekává obrat až 135 miliard dolarů.

Americké embargo nepoškodilo cíl prodeje tak, jak se očekávalo
Nedávno bylo zveřejněno interními odhady o cca 30 miliard až 100 miliard dolarů. V současné době má však embargo USA menší dopad, než se očekávalo. Reálná situace, kterou lze vysledovat v interních finančních dokumentech, byla tedy výrazně lepší než interní prognóza Huawei. Je možné, že čísla jsou mnohem lepší. Je stále obtížné provádět prognózy pro druhou polovinu roku.

Převážná část růstu by se tak dělala v prvních měsících roku, zatímco květen a červen by měly malý dopad. To, co se tím míní, je pravděpodobně to, že vlajková loď řady P30 byla již před zahájením embarga vyráběna ve velkém množství, takže nedostatek komponentů v důsledku ztráty dodávek od amerických dodavatelů neměl žádné závažné důsledky.

Trumo a Zhengfei

Spolupráce s armádou je v Huawei zakázána
Ren také komentoval zprávy o spolupráci s čínskou armádou. Jednalo se o soukromé aktivity několika zaměstnanců, kromě jedné osoby již pro Huawei nepracují. Podle Ren, Huawei sám neudržuje žádnou spolupráci s vojenskými orgány pro výzkumné ani jiné účely.

S odkazem na tzv. Entity List, který zakazuje americkým společnostem obchodovat s Huawei, Ren řekl, že neočekává, že by Huawei byl ze seznamu odstraněn. USA se nezajímají o trestání Huawei za chyby, ale o zničení korporace. Huawei je také na takovou situaci dobře připraven kvůli embargu. Akce USA proti Huawei značně motivovala pracovníky k tomu, aby se více přiblížili a pracovali ještě více pro úspěch společnosti.

Divize budování a vývoje sítě funguje plně i bez amerických komponentů
Důležitá divize technologie mobilních sítí může pokračovat bez pracovních komponent a softwaru od amerických firem bez omezení. Vzhledem k tomu, že se tato oblast skupiny opírá téměř výhradně o vlastní čipy a technologie, tak je sotva závislá na externích dodavatelích ze Spojených států, takže účinky amerického embarga na tuto oblast podnikání jsou (téměř) mizivé.

Ve vlastních smartphonech Huawei Ren očekává podle svých vlastních slov, že v průběhu jednoho až dvou let budou provedeny odpovídající úpravy, aby bylo možné pokračovat v enormním růstu bez závislosti na amerických partnerech. Kromě toho existují různé dohody o výměně licencí pro mnoho patentů, aby Huawei mohl ve svých produktech nadále využívat technologie amerických společností.


Teprve o víkendu oznámil americký prezident Trump v Japonsku, že chce znovu otevřít obchod v Huawei na veškerém zboží, které nepředstavuje potenciální hrozbu pro národní bezpečnost USA. Zatím však neuváděl konkrétní podrobnosti.

Autor:Lukáš

Zdroj:WinFuture

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.