Soudní spor mezi TSMC a Globalfoundries jde k soudu

Polovodičový trh se potýká s velkým patentovým sporem. Již doutnající konflikt mezi dvěma hlavními výrobci procesorů, tedy TSMC a Globalfoundries se nyní začíná stupňovat u soudů.

Nyní TSMC také podala oficiální stížnost proti jednání konkurence. Současně v USA, Německu a Singapuru. Globalfoundries je zde obviněn z porušení celkem 25 patentů, které patří TSMC. V souladu s tím byl podán soudní příkaz, podle kterého globalfoundries již nemůže vyrábět čipy, které jsou vytvořeny v rozporu s patentovými právy TSMC. A samozřejmě chce finanční kompenzaci za předchozí nesplacení licenčních poplatků. O tom, jaká částka to je, nebylo řečeno.Tomuhle všemu předcházela žaloba od společnosti Globalfoundries, na druhé straně jsou TSMC obviněny také z masivního porušování patentů. Předpokládá se, že smluvní výrobce TSMC generuje miliony dolarů nezákonným používáním technologie. Patentový spor ovlivňuje prakticky všechny hlavní zákazníky firmy TSMC, jako jsou Apple, Qualcomm, Google, Nvidia a mnoho dalších.

Důvody jsou jinde
Obě strany samozřejmě prohlašují, že obvinění druhé strany jsou zcela mimo fakta, zatímco jejich vlastní tvrzení jsou samozřejmě opodstatněná. Vzhledem ke konfliktu lze předpokládat, že se zde obě strany budou několik měsíců nebo let hádat u soudu a poté dospějí k mimosoudnímu urovnání.


Spor je v konečném důsledku pouze výrazem nedávných změn v polovodičovém sektoru. Výrobci zakázkových smluv byli po dlouhou dobu v zásadě jen do počtu, protože se zdálo, že poptávka po stále větším počtu čipů nikdy nekončí. To se však rychle mění a růstové křivky se vyrovnávají, zatímco investice do stále nových technologických procesů prudce stoupají. Konkurence je nyní odpovídajícím způsobem tvrdší a dokáže na poptávku rychleji reagovat.

Autor: Lukáš

Zdroj:WinFuture

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.