Společnost Huawei se obrátila na soud kvůli švédskému zákazu dodávat produkty s 5G

Základnová síťová stanice / Autor fotografie: F. Muhammad / Zdroj fotografie: Pixabay

O tomto případu vás dlouhodobě informuji a opravdu mě to baví. Po delší době, kdy bylo ticho po pěšině, se zase začalo něco dít, tak se na to pojďme podívat. Společnost Huawei v neděli uvedla, že zahájila arbitrážní řízení proti Švédsku v rámci skupiny Světové banky poté, co země zakázala čínskému technologickému gigantovi dodávat komponenty s 5G technologií místním telekomunikačním společnostem.

V prohlášení pro Agence France-Presse čínská společnost uvedla: „Rozhodnutí švédských úřadů diskriminovat Huawei a vyloučit ho z dovozu 5G způsobilo to, že naše investice ve Švédsku byla téměř zbytečná, takže nás to poškodilo. Domníváme se, že Švédsko porušilo své mezinárodní závazky.“

V důsledku toho musela společnost Huawei zahájit arbitrážní řízení v rámci Mezinárodního centra pro řešení investičních sporů skupiny Světové banky. Arbitrážní řízení je přímo postaveno proti Švédskému království po řadě jeho opatření zprostředkovaných švédskými úřady, která se vysloveně zaměřovala na investice společnosti Huawei ve Švédsku a vyloučila jej tak od dovozu komponentů až po provoz sítě.

Švédsko se stalo po Spojeném království teprve druhou zemí a první v EU, která Huawei vyloučila z jeho 5G infrastruktury. Země nařídila společnosti Huawei, aby do 1. ledna 2025 odstranila všechna svá zařízení, která již byla nějakým způsobem nainstalována.

Společnost Huawei nespecifikovala náhradu škody, kterou požaduje, ale televizní stanice SVT uvedla, že počáteční částka může činit až astronomických 550 milionů USD, i když pravděpodobně bude náhrada ještě mnohem vyšší. Zákaz narušil čínsko-švédské vztahy s tím, že Peking již dříve Švédsko varoval, že tento zákaz může mít pro společnosti ze severské země velmi hrozivé důsledky.

Rovněž společnost Ericsson, která je druhým největším dodavatelem 5G komponentů na světě uvedla, že pokud bude mít Huawei zákaz ve Švédsku, tak tam skončí i ona. Je to čistě ze strategických důvodů, kdy je pro ní čínský trh mnohem výhodnější než ten švédský. Prozatím to ale vypadá tak, že svého slova nedostojí.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.