Společnost MediaTek bude vyrábět čipy, které budou konkurovat procesorům Apple M1 v segmentu Windows PC

Autor fotografie: Dann Aragrim / Zdroj fotografie: Pixabay

Je pravda, že tyto poslední dva měsíce roku 2021 začínají být hektické s mnoha oznámeními od největších výrobců čipových sad v mobilním segmentu. Dnes se MediaTek rozhodl vyložit všechny své karty na stůl před summitem Qualcomm Tech. Společnost odhalila svůj vlajkový procesor pro smartphony na příští rok. Samozřejmě se bavíme o modelu Dimensity 9000, který je vyroben na 4nm procesu.

Je to vlastně poprvé, kdy MediaTek jde cíleně po krku velkým hráčům na čipovém trhu. Podařilo se mu postavit procesor, který má dost silné specifikace na to, aby mohl konkurovat Qualcommu a Samsungu v segmentu procesorů vlajkových lodí. Díky tomu, že MediaTek nyní vyložil všechny karty na stůl. Tak procesor Dimensity 9000 ukradl všechny hlavní titulky technologických webů.

Během svého vrcholného summitu v Kalifornii MediaTek odhalil, že již provádí předběžné testy na svém standardu Wi-Fi 7. Technologii uvidíme na veletrhu CES 2022 v lednu příštího roku. Kromě Wi-Fi 7 společnost také oznámila, že brzy rozšíří svou přítomnost na další segment technologického průmyslu, a to konkrétně segment PC.

V roce 2020 Apple představil světu svůj procesor Apple M1 vyrobený na architektuře ARM. Apple svými čipy dokázal, že dokáže vytvořit solidní budoucnost bez klasického procesoru Intel x86. S úspěchem Applu v tomto segmentu se nyní další výrobci pevných ARM čipů zaměřují na segment počítačů, a MediaTek samozřejmě patří mezi ně.

MediaTek má v plánu prozkoumat segment počítačů založených na ARM

Podle nové zprávy to vypadá, že MediaTek představí procesory pro pohánění počítačů s Windows. Apple má nyní plnou kontrolu nad hardwarem a operačními systémy svých počítačů. To není nic, čeho by Microsoft nemohl časem dosáhnout také. Prozatím je jisté, že Microsoft chce pomalu rozšířit nabídku počítačů s Windows na bázi ARM, a bude se v tom spoléhat na své obchodní partnery. Tito partneři chtějí v tomto rostoucím segmentu také dosáhnout silného tržního podílu, o tom není nejmenší pochyb.

Tchajwanská společnost uvede své čipy založené na ARM pro počítače se systémem Windows během několika let. Pokud to nevíte, tak MediaTek již má zastoupení v segmentu počítačů. Nabízí čipy nižší a základní úrovně pro Chromebooky. Nyní však chce v segmentu přeskočit do nabídky výkonných čipsetů. Kromě toho společnost staví také 5G modemy pro počítače s procesory Intel. Dostupnost 5G na počítačích je stále příšerná, ale v nadcházejících pár letech by se měla tato technologie rozšiřovat rychleji.

I když to všechno vypadá velmi slibně, tak počítače s procesory od MediaTeku tu nebudou, zas tak rychle. K tomu, aby se iniciativa stala realitou, mohou utéct ještě nějaké roky. Navíc společnost Qualcomm může být v této kategorii o několik kroků napřed. Tato americká společnost také plánuje nové čipy pro počítače, které budou debutovat už v roce 2023. Bude je vyvíjet společně se společností Nuvia. Tato firma byla založena jako startup bývalými manažery Applu pracujícími na čipech řady ARM. Celý tento startup odkoupil právě výše zmíněný Qualcomm.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: XDA-Developers

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.