Společnosti Qualcomm a AMD se snaží snížit svou závislost na TSMC. Na tomto rozhodnutí může vydělat Samsung

Autor fotografie: ArtificialOG / Zdroj fotografie: Pixabay

Podle dostupných zpráv se Qualcomm a AMD snaží převést některé zakázky na výrobu čipů na společnost Samsung Electronics. Tyto americké společnosti to dělají, aby diverzifikovaly dodavatelský řetězec a snížily závislost na TSMC. Podle zpráv jsou Qualcomm a AMD nespokojeny se „speciálním přístupem společnosti TSMC, který věnuje společnosti Apple“. Tyto společnosti mohou příští rok převést některé ze svých slévárenských zakázek na Samsung Electronics.

Po vydání Snapdragonu 8 Gen.1 Qualcomm potvrdil, že tento čip vyrábí výhradně Samsung. Vlajková loď SoC Snapdragon 888 také využívá výrobní proces společnosti Samsung. Od té doby se však objevily zprávy, že nízká výnosnost 4nm procesní technologie Samsung Electronics způsobila nespokojenost se společností Qualcomm. Nyní se spekuluje o tom, že Qualcomm může předat část slévárenských zakázek jinému výrobci. Pokud jde o výrobu čipů, Samsung a TSMC jsou v tomto oboru lídry. Zda Qualcomm převede některé objednávky Snapdragonu 8 Gen.1 na TSMC, nebo ne, se teprve uvidí.

Obor se mění příliš rychle a žádná špičková značka nechce být příliš závislá na jediné společnosti. Obchod se smartphony Huawei je dnes v „kómatu“, protože byl „příliš závislý“ na americké technologii. Proto současný průmysl nyní vidí riziko přílišné závislosti na jedné značce, společnosti nebo technologii. Čínští výrobci nyní ve skutečnosti vědí, jak riskantní je příliš záviset na americké technologii.

Aby se například snížila závislost na Samsungu, tak Apple se snaží přidat BOE do svého dodavatelského řetězce v oblasti displejů. Ostatní výrobci jako Oppo nyní pracují na svých čipech, aby také snížili svoji závislost.

Špičkoví výrobci nyní vyrábějí své vlastní čipy

Google spustil svou nejnovější řadu Pixel 6 se svými vlastními vyvinutými čipy Tensor. Tím se snaží snížit závislost společnosti na čipech Qualcomm. Google nebude první, kdo bude mít vlastní čip. Samsung a Huawei mají své čipy Exynos a Kirin. Apple má svůj procesor řady M, který používá na svém notebooku. Jiné společnosti, jako například Xiaomi, se pokusily vyrobit také svůj vlastní čip. I když zatím ještě bez úspěchu. Proto v současnosti můžeme s klidem říci, že čipy vyvinuté vlastními silami se stávají trendem mezi špičkovými výrobci.

Například společnost Tesla uspořádala den AI v centrále Palo Alto. Na tiskové konferenci uvedla svůj výukový počítač umělé inteligence, čip DOJO D1. Tréninkový modul Dojo je dodáván s 25 čipy D1 a využívá 7nm výrobní proces. Jeho výpočetní výkon je až 9 PFLOPs za sekundu (9 Petaflops). Uvádí se, že tréninkový počítač Dojo AI je nejvýkonnějším strojem pro umělé učení na světě. Využívá 7nm čipy k pohonu 500 000 tréninkových jednotek dohromady. Společnost očekává, že další generace produktů přinese více než 10násobné zlepšení. Jde o to, že Musk není nakloněn pro open-source čipy.

Tito špičkoví výrobci nyní pracují na samostatně vyvinutých čipech a hlavní účel je jasný. Je to proto, že čipy budou více v souladu s potřebami jejich zařízení. Bez ohledu na výkon nebo cenu budou profesionální čipy efektivnější.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ITHome.com

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.