Spolupráce mezi Huawei a společností Leica končí. Optická legenda v oblasti fotoaparátů si našla nového partnera

Huawei Mate 40 Pro / Zdroj fotografie: Huawei

Jak už název článku napovídá, tak se dneska zaměříme na německou společnost Leica. Jak asi tušíte, tak Leica nebude spolupracovat s Huawei, ale spolupráci uzavřela s dalším čínským výrobcem. Většina lidí si myslela, že spolupráce mezi Huawei a společností Leica byla zrušena z důvodu amerických restrikcí. Ve skutečnosti tomu je zcela jinak a my se nyní na tento problém podíváme.

Nejdřív si možná povíme, kdo nebo co je společnost Leica. Leica nebo LeicaCamera je obchodní značka přední německé optické společnosti, která navrhuje a vyvíjí fotoaparáty od roku 1913, sériově je vyrábí od roku 1925. Sídlo společnosti je ve Wetzlaru. Společnost Leica, dříve Ernst Leitz GmbH, se v současné době dělí na tři společnosti: Leica Camera AG, která vyrábí fotoaparáty, Leica Geosystems AG, která vyrábí geodetické přístroje a Leica Microsystems GmbH, která vyrábí mikroskopy. Slovo Leica vzniklo ze spojení Leitz Camera. Místo exponování desek v předchozích typech Leitzových kamer používala Leica standardizovaný filmový pás adaptovaný z 35 mm Edisonova svitkového filmu.  

Je pravda, že pokud se řekne Leica, tak se mi okamžitě vybaví Huawei. Samozřejmě to platí i obráceně, neumím si představit lepší spolupráci na mobilním trhu, než je právě tato. Nyní už víme, že je všem dnům konec a tyto dvě společnosti se zcela rozdělí, a každá půjde svojí cestou.

Huawei Mate 40 Pro – fotomodul / Zdroj fotografie: Huawei

Pokud jste skalním fanouškem společnosti Huawei, tak si zřejmě vybavíte klíčový model Huawei P9. Tento smartphone byl takovou startovní čárou jejich vzájemné spolupráce. Byl to první světově představený telefon, který vycházel z jejich vzájemné spolupráce. Od vydání této vlajkové lodi roku 2016 obě společnosti spolupracovaly na několika dalších telefonech Huawei, které nastavily vysoký standard pro fotografování mobilních telefonů.

Už dříve se objevili informace, že současně představená řada Huawei P50 bude posledním projektem, který bude mít značku Leica na svých fotoaparátech. Řada leakerů už dříve zmínila, že partnerství mezi oběma společnostmi upadlo od softwarového a hardwarového vstupu technologií ze strany společnosti Leica k pouhému brandingu. Můžeme z toho tedy odvodit, že v nadcházejících telefonech řady Huawei P50 prakticky neexistuje technologie Leica a vše, co dostaneme, je značka „Co-Engineered With Leica“, kterou známe z dřívějších modelů. Zůstává tedy otázkou, zda je na tom podobně i dříve představená série Mate 40. Kdy fotoaparát z této série třeba neobsahoval žádné prvky Leica, ale pouze značku této německé společnosti.

Huawei P9 Plus / Zdroj fotografie: Huawei

Dále také víme, že například smartphony série P9 / Mate 10 jsou postaveny čistě na zkušenostech společnosti Leica a jejich patentových technologiích. U pozdějších sérií, jako P20 a výš se začala společnost Huawei ubírat vlastním efektivnějším a inovativnějším směrem. A společnost Leica už se na tvorbě fotoaparátů nepodepisovala tolik, jako dříve.  

Nutno podotknout, že se jim podařilo vytvořit jedny z nejlepších telefonů s fotoaparátem na trhu a po několik let se Číňané se svými vlajkovými loděmi dostali na vrchol platformy DxOMark. Pokud je pravda, že se u posledních modelů společnost Leica ve vývoji moc neangažovala, tak to znamená, že jako zákazníci si zřejmě na kvalitě fotek ničeho u budoucích generací nevšimneme.

Konec této spolupráce nemusí být nutně tak hrozný, jak se může na první pohled zdát, a není zatím zřejmě žádná vyšší moc, případně nějaké obchodní embargo. Podle dostupných informací to vypadá, že smlouva mezi společnostmi Huawei a Leica vypršela k roku 2021. Je tedy jasné, že jejich spolupráce byla uzavřena pouze po dobu 5 let. Je už tedy nyní jasné, že model Huawei P50 bude jejich posledním bodem dlouholeté spolupráce. Bude zajímavé sledovat, jak se s tím zákazníci poperou. Přeci jenom společnost Leica má světe zvučné jméno, a každý ví, že jde o profesionály ve svém oboru.

Kde budeme nyní vídat logo Leica?

Koncem minulého roku se objevily fámy, že partnerství Huawei / Leica skončilo, a fotografická značka hledá další dlouhodobé partnery. Počáteční zvěsti ukazovaly na Honor, případně Xiaomi. A nyní to vypadá, že minimálně půlka odpovědi byla správná.

Podle leakera, který vystupuje pod jménem Digital Chat Station na sociální síti Weibo už Leica uzavřela dohodu se společností Xiaomi. Co to pro nás jako případné zákazníky znamená? Je zřejmé, že nadcházející Xiaomi 12 Ultra bude mít na čočkách fotoaparátu značku Leica. Očekává se, že smartphone dorazí někdy v Q1 2022, o něco později než standardní řada Xiaomi 12.

V tuto chvíli není ještě jasné, jak Leica přispěje k nastavení fotoaparátu. Bude otázkou, zda si vezme celou režii kolem fotoaparátu do vlastních rukou nebo pomůže Xiaomi pouze s lehkým vývojem a pozdější úpravou.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: gsmarena.com, twitter, wikipedia.org

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.