Uniklé dokumenty ukazují, že Huawei pomohl vybudovat mobilní síť Severní Koreji

Dokumenty získané deníkem The Washington Post ukazují, jak Huawei pracoval potají, aby vybudoval síť v Severní Koreji.

Kim Čong Un – Donald Trump

Problémy Huawei v USA jsou téměř u konce, přičemž oddělení obchodu by mělo udělit výjimky pro americké firmy, aby obchodovaly s čínským výrobcem, když neexistuje žádná hrozba pro národní bezpečnost. Nicméně, tajná zpráva zveřejněná deníkem The Washington Post může toto všechno změnit.

Uniklé dokumenty získané společností Post ukazují, že Huawei tajně spolupracoval s čínskou státní firmou Panda International Information Technology Co. Ltd. při budování mobilní sítě Koryolink 3G v Severní Koreji. Bývalí zaměstnanci, kteří hovořili s Postem pod podmínkou anonymity, sdíleli podrobnosti o tom, jak čínský výrobce pracoval v zákulisí, aby vybudoval síť. Severní Korea se snažila najít společnosti na vybudování sítě 3G, ale až návštěva velitelství Huawei v Shenzhenu v Číně Kim Čong Ilem připravila cestu pro stavbu sítě pro Koryolink.

Dokumenty ukazují, že Huawei úzce spolupracoval s Panda International, aby poskytl základové stanice, antény a další vybavení potřebné k vybudování Koryolink, kde zaměstnanci společnosti Huawei a Panda pracují v hotelu na náměstí Kim Il Sung v Pchjongjangu v Severní Koreji. Huawei se také podílel na integraci sítí, zabezpečení sítí a softwarových službách a také na projektu rozšíření společnosti Koryolink. Zaměstnanec společnosti Huawei, jménem Yin Chao, poskytl informace o Post o automatizované službě zpětného volání, na které pracoval pro celulární síť.

Bylo zjištěno, že Panda transportuje potřebné síťové vybavení do města v severovýchodní Číně zvané Dandong. A odsud je pak přepravuje po železnici do Pchjongjangu. Huawei dokonce přidělil kódy zemím, na které jsou udělena obchodní embarga – jako je Írán a Severní Korea – takže by nebylo okamžitě zřejmé, že se s nimi obchoduje. Od bývalého Huawei výkonného mluvčího k The Post:

Když budete zkoumat projekty tak uvidíte Německo, Spojené státy, Mexiko, Itálie. Pak místo názvu země uvidíte A5, A7, A9 a řeknete si: „Co to je?“ Předpokládám, že je to proto, že nechtěli říct „Írán“ nebo „Sýrie“ nebo „Severní Korea“.

Toto obvinění určitě nepomůže Hauwei zklidnit, už tak vypjatou situaci a na společnost to hází hrozný obraz. Již dříve měl Huawei problém, který byl zpočátku uveden na Seznamu právnických osob USA pro porušování sankcí vůči Íránu. Obchodní oddělení prosadilo podobný zákaz Pandy zpět v roce 2014 za to, že čínské armádě dodalo díly s technologií původu v USA. Navrhla také předpisy, které uvádějí, že každý subjekt prodávající telekomunikační zařízení společnosti Panda obsahující alespoň 10% technologie původu v USA by byl v rozporu se zákazem. Vzhledem k tomu, že se Huawei nyní podílí na povrchové úpravě, je možné, že vláda USA vybere „sankce na kontrolu vývozu, občanskoprávní sankce, propadnutí nebo trestní stíhání“, pokud zjistí, že Huawei je v rozporu s předpisy.

Současné politické klima mezi USA a Čínou je na bodu mrazu. A zapojení Huawei do Severní Koreje nebude mít rozhodně plusové body.

Huawei

Autor: Lukáš

Zdroj:AndroidCentral

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.