USA a Čína chtějí pomalu zrušit represivní tarify

Čína a USA se pomalu, ale jistě trápí ve své zdlouhavé obchodní válce. Mluvčí čínské vlády potvrdil, že souhlasil s postupným ukončováním represivních sazeb uložených oběma stranami.

Jak uvádějí americké hospodářské služby Bloomberg a Reuters, USA a Čína se nedávno ve svých jednáních přiblížily k urovnání obchodních sporů mezi těmito dvěma zeměmi. Prozatím se zvažuje omezené vzdání se nových a stávajících sankčních sazeb při dovozu různých produktů. Předpokladem však je, že se na podrobnostech ještě musí dohodnout.

Huawei by z toho vytěžil nejvíceBěhem posledních dvou týdnů proběhly rozsáhlé a seriózní diskuse, v nichž se odsouhlasilo, že pokud se obě strany chtějí zřeknout zavedení dalších sankčních sazeb. Plánuje se postupné vzdání se, přičemž je třeba nejprve dosáhnout „první fáze“ „obchodní dohody“. Rozsah výjimky je však stále nejasný jako místo a čas podpisu příslušných dohod.

Čínská strana v současné době usiluje od počátku září o zrušení 15 procent sankčních sazeb USA na čínské zboží v hodnotě 125 miliard dolarů. Vláda Trumpa navíc plánuje uložit 25 procent pokutu za dovoz strojů, polovodičů a nábytku z Číny v hodnotě 250 miliard dolarů.

Na oplátku by se Čína v reakci na represivní cla USA vzdala poplatků rovných poplatkům uvaleným na dovoz zboží z USA. Časový rozvrh „první fáze“ dohody mezi stranami sporu dosud neexistuje. Sazby uložené americkou vládou mimo jiné vedly mnoho výrobců hardwarových produktů k přemístění jejich výrobních míst z Číny do jiných zemí, aby byli připraveni na účinky politických sporů prostřednictvím širšího dodavatelského řetězce.

Nebude Donald Trump brát příměří jako porážku?Jednou ze společností, které by mohly mít přímý prospěch z dohody mezi dvěma světovými mocnostmi, je samozřejmě čínský telekomunikační gigant Huawei. Zákrok vlády USA proti Huawei je běžně vnímán jako páka v čínském obchodním sporu, takže je pravděpodobné, že v dohodě dojde k výraznému uvolnění zákazu obchodu. V současné době je z velké části zakázáno obchodovat s Huawei americkými společnostmi. Společnost Huawei proto nemůže na západních trzích na trh přinést prakticky žádné nové chytré telefony, protože společnost není schválena pro instalaci služeb a aplikací Google.

Autor: Lukáš

Zdroj:WinFuture

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.