Výrobce čipů TSMC odmítá zpřístupnění svých tajných klientských dat vládě USA

Centrální budova společnosti TSMC / Zdroj foto: Taiwan Semiconductor Manufacturing Company

Myslím si, že celosvětově známou společnost TSMC nemusíme zde vůbec představovat. Přeci jen se jedná o jednoho z největších výrobců čipů na světě. V současnosti, kdy je celosvětový nedostatek čipů by si člověk mohl myslet, že společnosti jako TSMC mají v současnosti jen jeden jediný úkol. Dostat na trh, co nejvíce čipů v co možná nejkratším čase. Opak je ale pravdou, a společnost musí v současnosti řešit jednu nepříjemnou věc s vládou USA.  

Společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) silně odmítá nedávnou žádost Bílého domu o zveřejnění podrobností o svých vztazích se svými dodavateli a zákazníky, která by rovněž zahrnovala informace o různých aspektech jejích interních operací.

Podle Sylvie Fangové, ředitelky generální rady největšího smluvního výrobce čipů na světě, „rozhodně neprozradíme citlivé informace naší společnosti, zejména ty, které se týkají našich zákazníků. Stále jsme ve fázi provádění předběžného výzkumu a vyhodnocování obsahu dotazníku (zaslaného vládou USA). “ USA podle všeho požadují podrobnosti o typech produktů, které vyrábí pro klienty, dodací lhůty, úrovně zásob a další informace, které společnost považuje za velmi důvěrné.

Wafer od společnosti TSMC / Zdroj foto: Taiwan Semiconductor Manufacturing Company

Právě v těchto dobách společnost TSMC zaznamenává rekordní poptávku po svých polovodičích, zejména z automobilového průmyslu v posledním čtvrtletí kvůli pokračujícímu globálnímu nedostatku čipů, který ovlivnil různá průmyslová odvětví, a trhy po celém světě. Automobilový segment je jedním z největších průmyslových odvětví na celém světě, včetně USA, kde společnosti zaměstnávají desítky milionů lidí po celém světě. Když se tedy výroba automobilů zastaví kvůli nedostatku dodávek, dopad těchto omezení představuje významnou ekonomickou hrozbu po celém světě.

Zatím to vypadá, že USA se snaží zajistit si vlastní dodávky čipů a zároveň prozkoumat polovodičový dodavatelský řetězec jiných zemí tím, že požádají výrobny, aby dobrovolně zveřejnily informace týkající se jejich podnikání a klientů. Podle zprávy deníku NikkeiAsia Washington dokonce zašel tak daleko, že tyto firmy ohrožoval pomocí zákona o národní bezpečnosti. Gina Raimondo, americká ministryně obchodu, dodala, že „V naší pravomoci máme několik nástrojů, které zajistí, aby nám byla data poskytnuta. Doufám, že se takto daleko nedostaneme. Ale pokud budeme muset, uděláme to. “

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj

2 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.