Webová kamera může být nebezpečná zbraň. Jak zjistíte, že jste byli hacknuti a jste tajně sledováni?

Webová kamera
Autor: M. Ameen / Zdroj: Pixabay

Kybernetičtí zločinci mají k dispozici technologii pro vzdálený přístup k vaší webové kameře a zbytku počítače prostřednictvím malwaru, který jste si omylem stáhli. Pokud vám to zní jako velmi nepravděpodobné, tak věřte tomu, že se to stává velmi často. Hackerské útoky jsou však stále důmyslnější, a proto vám poradíme, jak můžete kyberzločince nachytat dřív, než bude pozdě.

Jaké jsou příznaky?

Prvním a zároveň největším varovným signálem je, zda svítí kontrolka vaší webové kamery. Většina webových kamer na noteboocích a počítačích je doprovázena malou kontrolkou, která se rozsvítí, když je webová kamera používána.

Pokud se rozsvěcuje v podivnou dobu nebo aniž byste měli v úmyslu webovou kameru používat, je pravděpodobné, že za objektivem stojí někdo jiný. Technicky zdatným uživatelům bylo mnohdy doporučeno, aby v takovém případě vypnuli všechny aktivní aplikace a ujistili se, že aplikace spuštěné na pozadí náhodou nespustí webovou kameru.

Druhým příznakem je, pokud se například baterie na vašem laptopu vybíjí rychleji než obvykle, protože to může znamenat, že hacker má externí přístup k vašemu zařízení a používá ho, když vy ne.

Třetí známkou je, pokud si všimnete jakýchkoli podivných nebo neznámých rozšíření prohlížeče. Malware s technologií vzdáleného přístupu se někdy nachází v podezřelých aplikacích nebo rozšířeních prohlížeče. Ty mohou hackerům poskytnout externí přístup k všemu celému zařízení. Případně pouze ke dříve zmíněné webkameře. Nezřídka se také může stát, že webové kamery omylem otevře nepovolené rozšíření prohlížeče.


Nenechte si ujít:


Čtvrtým příznakem je, pokud váš počítač využívá více internetových dat než obvykle. Náhlý nárůst síťového provozu v době, kdy jste nebyli online, může signalizovat, že k vašemu zařízení má přístup někdo jiný.

A konečně, to nejdůležitější. Pokud v zařízení narazíte na nějaké úložné soubory, které nepoznáváte, to je hlavní varovný signál. Poté, co hacker nahraje záznam prostřednictvím vaší webové kamery, bude muset video nebo zvuk uložit do stejného zařízení, než jej přenese do svého. To znamená, že se z ničeho nic mohou objevit náhodně vypadající soubory.

Pokud má hacker záznam z webové kamery, pravděpodobně chce vše, co bylo nahráno, použít k vydírání. Pokud se obáváte, že do vašeho zařízení pronikl hacker, stáhněte si důvěryhodný antivirový program. A zatímco je vaše zařízení čištěno, jednoduše přelepte webovou kameru páskou. Webová kamera může být dobrým pomocníkem, ale v nestřežený okamžik se může změnit v noční můru.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: thesun.co.uk

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *