Zde jsou 3 hlavní důvody, proč si výrobci smartphonů nevyrábí čipy sami

MediaTek 9000 / Zdroj fotografie: MediaTek

V oblasti smartphonů si pouze hrstka výrobců vyrábí čipy či procesory chcete-li, pomocí vlastních technologií. Mezi tyto výrobce patří Huawei, Samsung a Apple. Samozřejmě teď mluvím o jádrech telefonu, a nikoli o čipech pro displej či nabíjení. Výrobci jako Xiaomi nebo Oppo mají svůj vlastní čip pro displej, ale tím to končí. Sice Oppo nedávno vydalo Oppo Find X5 Pro, které ma vlastní procesor, ale není jisté, že u toho vydrží, tak jej nezmiňujeme.

Čip pro displej je mnohem lehčí vyrobit, jelikož je to pouze čip, který spolupracuje s tím hlavním. Když k tomu připočítáme i cenu, která je mnohem nižší než u jádrových čipů, tak to chce mít každý výrobce své, protože optimalizace zařízení se svou vlastní technologií je pak mnohem jednodušší. My se nyní podíváme na 3 hlavní důvody, proč si výrobci smartphonů nevyrábí čipy sami.

1. Procesor je velmi složitý

Dnešní procesory nejsou jednofunkční jako předchozí generace, většinou se jedná o kompletní systém, který je nejdůležitější součástí smartphonu. Jako příklad si můžeme vžít procesor Apple A15. Ten mimo CPU má i grafickou kartu, DSP, obrazový procesor, bezdrátové základní pásmo, AI procesor, video kodeky a mnohem více.

Sestavit každou část je samo o sobě neskutečně složité, a teď si představte, že se musíte postarat o to, aby každá část spolupracovala s tou další. Zní to jako kdybychom měli na sebe dávat stavební kameny, že ano? Opravdu to není takto jednoduché, je za tím úsilí několika týmů, které pracují ve dne i noci. Během procesu sestavování čelí týmy různým rizikům, kterým musí předejít. Z výrobců smartphonů na tohle našli recept pouze společnosti Apple, Samsung a Huawei. Ovšem musíme podotknout, že bez spolupráce s jinými společnostmi by to nezvládly.

2. Vysoká cena

Nejjednodušší částí v oblasti peněz je asi získat lidi, ale i to není jen tak. Nemůžete sehnat pár lidí a nazvat je týmem, všichni musí vzájemně spolupracovat, aby to dávalo smysl. Pokud neseženete do svého týmu minimálně 100 lidí, tak to bude spíše taková dětská hra než vážný plán. Už jen samotný plat všech lidí je opravdu obrovský.

Kromě lidské práce musí společnosti platit také za technologii ARM a IP jader. To jsou další peníze za licenční poplatky. Dále zde máme „nekonečné“ náklady, které jsou znepokojivé ještě více. Jsou to náklady, které si účtují programátoři za opakované dolaďování programu proti chybám. Vzhledem k tomu, že nevíme, kdy se jim tyhle chyby podaří doladit, tak je to vážně nekonečný proces, který může stát pěkný balík.

A jako poslední zde máme návrh samotného čipu, který nelze vytvořit najednou. Musí se postupovat postupně, jelikož se během různých testů mohou vyskytnout chyby různého charakteru. Takže návrh čipu nikdy není hned, vyrábí se postupně během podrobování různým se testům. Některé testy lze dělat pomocí emulace – software stimulující provozní režim čipu. Na jiné je ale potřeba zkušebně pár čipů vyrobit, aby se otestovali ve smartphonech.

Tento proces nazýváme tape out, a může vyjít opravdu draho. U čipů se 14mn procesní technologií stojí v řádech milionů dolarů, ale u čipů s oblíbenou 5nm procesní technologií může vyjít až na neskutečných 50 milionů dolarů. Pak ať se někdo Qualcommu diví, že tak enormně zdražil své čipy.

Kolik teda stojí návrh procesoru mobilního telefonu?

To vám nedokážu s jistotou říct, jelikož je vždy mnoho proměnných, které můžou cenu zásadně ovlivnit, což jste sami četli. Pro příklad si můžeme uvést dceřinou společnost společnosti Huawei – HiSilicon. Ta už přes 10 let vyrábí čipy pro Huawei, i když si Huawei tyto čipy navrhuje zcela sám. Za posledních 10 let investoval Huawei do HiSilicon přes 75,5 miliardy dolarů, přičemž investice v roce 2019 dosáhly výše 20,7 miliardy dolarů. To je více než jedna čtvrtina všech nákladů, které kdy Huawei do HiSilicon vložil. Udělat z řady Kirin stejně rovnou Snapdragonu a Applu dalo hodně práce. Bohužel, od tohoto roku je Huawei spíše už jen do počtu. Americké sankce mu totiž nedovolují, aby pokračoval v tom, co před mnoha lety rozjel. Tento rok má Huawei přijít s něčím přelomovým, tak uvidíme, jak to bude vypadat.

3. Malý pokrok vyžaduje mnoho úsilí

Určitě to znáte, pro něco se nadchnete, ale po nějaké době vás to omrzí. Takhle to má většina výrobců smartphonů, jelikož pokroky v tomto odvětví jsou opravdu minimalistické, a každý krok vás stojí nejenom čas, ale i mnoho peněz. Dokonce se může stát, že první měsíce pokrok ani nezaznamenáte, ale stejně přijdete o mnoho peněz, což je už opravdu demotivující. S procesorem souvisí vyjíždějící kamerka či snímač otisků prstů na obrazovce a další funkce. Nejspíše byste potřebovali celý tým a několik měsíců na to, aby váš procesor spolupracoval s tímto snímačem.

Závěr

Myslím, že po tady těch všech důvodech, které jsme si uvedli, každý pochopí, proč Xiaomi spoléhá na Qualcomm či Realme na MediaTek. Jednoduše by se jim nevyplatilo investovat do svých vlastních divizí, když to můžou mít od někoho jiného za lukrativnější cenu.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *