Podívejte se, jak se na novém videu ESA se Sluncem formují strašidelná „UFO“ a sluneční „cyklón“

UFO
Autor: AstroGraphix / Zdroj: Pixabay

Nové děsivé video ze sondy ESA Solar Orbiter ukazuje obrovský „cyklon“ plazmatu, který se na Slunci chová jako nikdy předtím. Nově zveřejněné video odhalilo gigantický chuchvalec slunečního větru tyčící se nad Sluncem v dosud nevídané „cyklonální“ konfiguraci, který vznikl po mohutné sluneční explozi. Pozoruhodné časosběrné záběry také zachytily podivné čáry táhnoucí se přes ohnivou scénu jako pixelové UFO – ve skutečnosti se však jedná o vzdálené hvězdy.

Video, které 26. března zveřejnila Evropská kosmická agentura (ESA), je zrychleným záznamem, který původně pořídila sonda ESA Solar Orbiter 12. října 2022 v průběhu osmi hodin. Sonda tuto scénu zachytila tak, že zablokovala hlavní sluneční disk, což umožnilo kameře sondy zaměřit se na extrémně slabé světlo, které vydává proud superrychlých nabitých částic neboli sluneční vítr, který téměř nepřetržitě proudí z naší domovské hvězdy.

UFO
Zdroj: ESA & NASA/Solar Orbiter/Metis & EUI Teams, V. Andretta and P. Romano/INAF

Je to poprvé, co byl sluneční vítr zaznamenán „vylétající ze Slunce v krouživém, vířivém pohybu“, napsali zástupci ESA ve svém prohlášení. „Částice slunečního větru se spirálovitě stáčejí ven, jako by byly zachyceny v cyklonu, který se táhne miliony kilometrů od Slunce.“ Na působivém videu je také vidět asi tucet dokonale plochých, napůl tmavých, napůl světlých čar, které se plíží po obrazovce jako UFO a mimozemšťané v arkádových hrách, jako je „Space Invaders“.

Tyto prvky jsou ve skutečnosti hvězdy, které se pohybují na pozadí, zatímco orbiter krouží kolem Slunce, a které se objevují díky technice střihu použité při natáčení videa, napsali zástupci ESA.



Solar ‚pseudostreamer‘

V nové studii o videu, která byla zveřejněna 26. března v časopise The Astrophysical Journal, vědci popsali obří sluneční vývrtku jako „velký pseudostreamer“, který vybuchl poblíž severního pólu Slunce v důsledku sluneční erupce, jež vypustila do vesmíru oblak plazmatu neboli koronální výron hmoty (CME). Pseudostreamer dosahoval až 1,5krát větší délky, než je šířka Slunce, a trval přibližně tři hodiny.

„Šroubovicová“ struktura větrného proudu je pravděpodobně výsledkem Alfvénicových fluktuací vyvolaných vlnami iontů, které oscilují v reakci na poruchy magnetického pole, k nimž došlo během erupce, napsali vědci. Poznamenali, že jedinečný tvar může souviset také s polohou proudu v blízkosti jedné z polárních oblastí Slunce, kde jsou magnetická pole obvykle mnohem silnější než v blízkosti slunečního rovníku.

Slunce v současné době zažívá vrchol svého zhruba jedenáctiletého cyklu aktivity, známého jako sluneční maximum, které oficiálně začalo počátkem roku 2024. Během této fáze ze Slunce častěji vybuchují silné sluneční erupce a zesiluje sluneční vítr. Toto video však bylo pořízeno ještě předtím, než se sluneční aktivita začala zvyšovat, což vědce překvapilo. Původ a složité chování slunečního větru zůstávaly donedávna do značné míry neobjasněny. Nová generace kosmických sond však pomáhá tyto záhady rozluštit.

V době pořízení videa byla sonda ESA Solar Orbiter jedinou sondou schopnou zachytit sluneční vítr v takovém detailu. Mise ESA Proba-3, která odstartovala v prosinci 2024, je však díky schopnosti vytvářet umělá zatmění Slunce ve vesmíru rovněž schopna pozorovat sluneční vítr. Mezitím byla v roce 2018 vypuštěna sonda NASA Parker Solar Probe, která pomohla získat důležité údaje o slunečním větru během svých nedávných přeletů naší domovské hvězdy v superblízké vzdálenosti.

Očekává se, že sluneční vítr bude v příštích několika letech ještě extrémnější, protože vstupujeme do sluneční „bojové zóny“ – období po slunečním maximu, kdy magnetická nestabilita na Slunci způsobuje, že se na slunečním povrchu otevírají velké koronální díry a vystřelují extrémní sluneční poryvy. Tyto sluneční události se budou podobat temné skvrně, která minulý týden zasypala Zemi nabitými částicemi a vyvolala výraznou polární aktivitu.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: livescience.com, iopscience.iop.org

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *